Polacy coraz więcej wydają na Boże Narodzenie

W tym roku Polacy będą wyjątkowo rozrzutni: przed Bożym Narodzeniem wydadzą o ponad miliard złotych więcej niż przed rokiem - podaje TVN CNBC Biznes.

Bożonarodzeniowe wydatki zbadała firma TNS OBOP na zlecenie kanału telewizyjnego TVN CNBC Biznes. W tym roku na Święta wydamy w sumie ponad 7,5 miliarda złotych - czytamy w serwisie tvn24 .pl

Znaczna większość ankietowanych (87 proc.) deklaruje zamiar podarowania swoim bliskim upominków.

Statystyczny Polak powyżej 15 roku życia, który planuje obdarować najbliższych w Święta Bożego Narodzenia, wyda na ten cel średnio 277 złotych. To o 25 zł więcej niż przed rokiem. Najwięcej na świąteczne upominki zamierzają przeznaczyć osoby w wieku 40-49 lat - średnio 314 zł. Najmniej, uczniowie, studenci i rolnicy - między 100 a 150 zł.

Poza wydatkami na świąteczne prezenty statystyczny Polak powyżej 15 roku życia planuje wydać na tegoroczne święta średnio 459 złotych. Aż co trzeci ankietowany deklaruje, że jego tegoroczne wydatki na Święta Bożego Narodzenia - nie licząc prezentów - będą wyższe niż przed rokiem. Tylko 8 proc. respondentów stwierdziło, że ich bożonarodzeniowe wydatki będą w tym roku mniejsze. Zdaniem ekspertów to wyraźny znak, że coraz więcej zarabiamy i coraz lepiej nam się powodzi.

- Widać na pewno, że kondycja społeczeństwa jest lepsza. Zarabiamy więcej, ale nie aż o tyle ile więcej chcemy wydać na prezenty. Tak naprawdę liczą się zatem oczekiwania na przyszłość - tłumaczy TVN CNBC Biznes Mateusz Galica z TNS OBOP.