Pokojowa Nagroda Nobla dla Kofi Annana i ONZ

? Za pracę na rzecz lepiej zorganizowanego i bardziej pokojowego świata? Organizacja Narodów Zjednoczonych i jej sekretarz generalny Kofi Annan otrzymali w piątek pokojową nagrodę Nobla

Pokojowa Nagroda Nobla dla Kofi Annana i ONZ

" Za pracę na rzecz lepiej zorganizowanego i bardziej pokojowego świata" Organizacja Narodów Zjednoczonych i jej sekretarz generalny Kofi Annan otrzymali w piątek pokojową nagrodę Nobla

"Perfekcjonista", "zbawca ONZ" - tam mówią o 63-letnim Annanie dyplomaci i przedstawiciele organizacji pozarządowych. O jego wielkiej popularności można było się przekonać w czerwcu br: po raz pierwszy w dziejach ONZ przedstawiciele wszystkich 189 państw członkowskich postanowili powierzyć mu kolejny pięcioletni mandatu sekretarza generalnego.

"Oczywiście ONZ wciąż można wiele zarzucić. Trzeba jednak pamiętać, że organizacja ta może zrobić tylko to, na co pozwalają jej członkowie. Annan może tylko łagodzić spory, namawiać do swoich idei. I to robi doskonale" - mówi "Gazecie" jeden z europejskich ambasadorów przy ONZ.

Dystyngowany, biegle władający kilkoma językami, zawsze spokojny Afrykańczyk z Ghany przywrócił ONZ wiarygodność i szacunek. Objął to stanowisko po Egipcjaninie Butrosie-Butrosie Ghalim, którego mandat wielu obserwatorów nazwało "najczarniejszym okresem w historii ONZ". Bezsilność ONZ widać było w czasie rzezi Muzułmanów w Srebrenicy czy ludobójstwa setek tysięcy ludzi w Ruandzie.

Annan jest pierwszym szefem ONZ, który całą dyplomatyczną karierę odbył w tej instytucji (pracuje w niej od 1962 r.). Za jego kadencji dzięki mediacji ONZ zakończył się krwawy konflikt w Timorze Wschodnim. To dzięki niemu walka o prawa człowieka nabrała międzynarodowego rozgłosu. Otworzył ONZ dla organizacji pozarządowych i biznesu. Prywatni przedsiębiorcy wyłożyli pieniądze, których brakowało z państwowych budżetów - Bill Gates przekazuje dziś setki milionów dolarów na walkę z AIDS. Bez reform Annana pewnie nigdy USA nie zapłaciłyby wszystkich zaległych składek.

Ustanowioną w 1945 r. nagrodę, wartą 10 mln koron szwedzkich (946 tys. 200 dol.) kilkakrotnie otrzymywały agendy ONZ lub ludzie z nią związani. W 1961 r. tragicznie zmarły szef ONZ Szwed Dag Hammarskjöld otrzymał pokojowego Nobla pośmiertnie.

Tomasz Surdel, emka