RPO do ministra o 1 proc.

W walkę o przywrócenie możliwości przekazywania 1 proc. podatku na leczenie konkretnych podopiecznych różnych fundacji włączył się rzecznik praw obywatelskich.

RPO napisał list do ministra finansów z prośbą o rozważenie możliwości wydania interpretacji korzystnej dla osób zbierających pieniądze np. dla chorych dzieci.

Jeszcze w czasie rozliczeń podatkowych za zeszły rok podatnik mógł napisać na przelewie bankowym z przekazem 1 proc. swego podatku na wybraną fundację, że jego pieniądze mają iść na leczenie konkretnego dziecka. Rodzice zachęcali znajomych i ich znajomych do wspierania leczenia swoich chorych dzieci.

Teraz nie da się już tego zrobić. Zmieniły się przepisy i pieniądze z niewielkiej części podatku będą przekazywać fundacjom i innym organizacjom pożytku publicznego urzędy skarbowe. Nie będzie można wskazać konkretnego chorego.

Rodzice boją się, że stracą jedno z najlepszych źródeł zasilania leczenia swoich pociech. O pomoc prosili już premiera. Dostali wsparcie od grupy posłów, którzy w tej sprawie złożyli interpelacje do ministra finansów.