Idzie nowe w "Rzeczpospolitej"?

Państwowy udziałowiec "Rzeczpospolitej" przygotowuje się do zmian we władzach wydawnictwa - dowiedzieliśmy się nieoficjalnie.

Udziały w spółce Presspublica wydającej dziennik "Rzeczpospolita" mają dwie firmy - należące do skarbu państwa PW Rzeczpospolita (49 proc.) oraz brytyjski fundusz Mecom kontrolowany przez Davida Montgomery'ego (51 proc.).

Według naszych nieoficjalnych informacji państwowy wspólnik rozważa wprowadzenie do zarządu Presspubliki Elżbiety Ponikło (wcześniej już była wiceprezesem spółki z ramienia skarbu państwa, ale straciła stanowisko w 2006 r. po przejęciu przez Mecom udziałów w Presspublice od norweskiej Orkli) oraz Artura Sieranta (obecnie pracuje w Presspublice na stanowisku wydawcy "Parkietu"). Zmiany są planowane także w radzie nadzorczej Presspubliki. Andrzeja Liberadzkiego zasiadającego w niej z ramienia PW Rzeczpospolita ma zastąpić Janusz Reiter, były ambasador Polski w Waszyngtonie.

Poinformował o tym w środę w swoim serwisie elektronicznym również branżowy miesięcznik "Press". Twierdzi on, że za planowanymi nominacjami stoi Grzegorz Gauden, były prezes Presspubliki i były redaktor naczelny "Rzeczpospolitej". "To on miał wskazać ministrowi skarbu Aleksandrowi Gradowi kandydatów do zarządu" - podał "Press". - Nie komentuję tych informacji - ucina Gauden.

Jak podaje "Press", po przeprowadzeniu zmian Grzegorz Gauden miałby wrócić do "Rzeczpospolitej". - Nic mi o tym nie wiadomo - kwituje Gaduen.