Rozporządzenie ws. VAT na książki i mieszkania za 2 tygodnie

Ministerstwo Finansów prawdopodobnie w ciągu dwóch tygodni wyda rozporządzenie przedłużające obecne stawki VAT

To efekt wtorkowej decyzji Rady Unii Europejskiej. Unijni ministrowie finansów przedłużyli okresy przejściowe w przepisach dotyczących VAT, które wynegocjowały nowe kraje UE. Formalnie Unia pozwala stosować dwie stawki VAT - jedną obniżoną (minimum 5 proc.) na określone towary i usługi, drugą - podstawową (minimum 15 proc.). Polska wynegocjowała sobie jednak prawo do zerowego VAT na książki, 7-proc. VAT w restauracjach oraz 3-proc. VAT na produkty rolne, m.in. mleko, mięso i jaja. Okresy przejściowe wygasały w 2008 r., ale wczoraj UE zdecydowała się przedłużyć je do 2010 r.

Wczoraj rzecznik resortu finansów zapowiedział, że w ciągu ok. dwóch tygodni minister finansów podpisze rozporządzenie, dzięki któremu ulgowa stawka będzie obowiązywać nadal.

Polska zachowa też do 2010 r. 7-proc. VAT na mieszkania. Unijne przepisy pozwalają stosować niższy podatek na mieszkania, ale tylko w budownictwie społecznym. Polski parlament uchwalił już ustawę określającą definicję budownictwa społecznego, ale do 2010 r. nie będzie potrzebna. - Do 2010 r. będziemy stosować dotychczasowe przepisy, które pozwalają zachować niższy VAT na wszystkie mieszkania, bo są dla podatników korzystniejsze - powiedział nam rzecznik resortu finansów Jakub Lutyk.