Europass - nieprzemakalna piłka Euro

Europass - tak nazywa się oficjalna piłka przyszłorocznych mistrzostw Europy. Nazwa nawiązuje do biletu kolejowego, dzięki któremu można swobodnie podróżować między Austrią i Szwajcarią. Symbolizować ma również - od angielskiego ?pass? - podanie.

Piłka, niczym modelka, przeszła test obwodu, krągłości, ciężaru (441-445 gramów), jednolitego odbicia i ciśnienia.

W sprawdzianach na wchłanianie wody zwiększyła ciężar zaledwie o 4,5 proc., podczas gdy normy FIFA wynosi 10 proc., uznano ją więc za nieprzemakalną. W morderczym sprawdzianie zachowania kształtu i rozmiaru, gdy była uderzana o stalową płytę dwa tysiące razy z prędkością 50 km/godz., zanotowano tylko minimalne zmiany w ciśnieniu, ale szwy pozostały nienaruszone.

- Jest szybsza, więc bramkarzom będzie trudniej, najważniejsze, żeby po moich strzałach jak najczęściej znalazła drogę do bramki - mówi o piłce Adidasa pomocnik reprezentacji Polski Jacek Krzynówek.