Sport.pl przedstawia rywali Polski w grupie B Euro'08

Austria, Niemcy i Chorwacja - to grupowi rywale Polaków na Euro 2008. W więc grupa marzeń czy grupa śmierci?

AUSTRIA

8,3 mln mieszkańców

 

Federacja utworzona: 1904

 

Ranking FIFA: 91

 

Wyniki w eliminacjach Euro 2008: nie brali udziału jako gospodarz

 

Trener: Josef Hickersberger

 

Gwiazdy reprezentacji: Andreas Ivanschitz (Panathinaikos), Martin Stranzl (Spartak), Roland Linz (Braga)

 

Sukcesy w ME: debiut w finałach

 

Wedle wszelkich statystyk Austriacy to najgorszy zespół jaki zagra na Euro. Gospodarze w tym roku wygrali zaledwie raz, potrafili przy tym zremisować z takimi zespołami jak Malta. Słaba forma Austriaków martwi kibiców, którzy w pewnym momencie mieli nawet pomysł, by wycofać swoich ulubieńców z samego Euro.

Trzon zespołu stanowią zawodnicy ligi austriackiej.

Polacy mieli okazję grać z Austriakami w eliminacjach do mistrzostw świata 2006. W Wiedniu wygraliśmy 3:1, a w Chorzowie 3:2.

NIEMCY

82,3 mln mieszkańców

 

Federacja utworzona: 1900

 

Ranking FIFA: 5

 

W eliminacjach Euro 2008: 2. miejsce w gr. D za Czechami

 

Trener: Joachim Loew

 

Gwiazdy reprezentacji: Michael Ballack (Chelsea), Miroslav Klose (Bayern), Lukas Podolski (Bayern), Philipp Lahm (Bayern), Kevin Kuranyi (Schalke)

 

Sukcesy w ME: mistrzostwo (1972, 1980, 1996), wicemistrzostwo (1976, 1992)

 

Graliśmy z nimi na ostatnim mundialu. Przegraliśmy 0:1, po golu straconym w końcówce spotkania. Niemcy zajęli na mistrzostwach trzecie miejsce.

Dziś wydają się jeszcze mocniejsi. Bez najmniejszych problemów awansowali z grupy, w której były między innymi Czechy i Irlandia. Byli pierwszym zespołem, który z grup eliminacyjnych awansował do Euro 2008.

Prezentują ofensywny styl. Podporą drużyny i największymi gwiazdami są Miroslaw Klose i Lukas Podolski. Kandydatem na gwiazdę Euro jest trzeci w drużynie narodowej Niemiec piłkarz polskiego pochodzenia - Piotr Trochowski.

Od ataku zdecydowanie gorzej prezentują się obrona i pomoc. Kapitan Michael Ballack od wielu miesięcy jest kontuzjowany i dopiero wraca do zdrowia. Natomiast z bramkarzy na regularne występy w klubie może liczyć tylko Robert Enke z Hannoveru 96. Teoretycznie lepsi Jens Lehmann (Arsenal) i Timo Hildebrand (Valencia) - są w swoich klubach rezerwowymi.

CHORWACJA

4,4 mln mieszkańców

 

Federacja utworzona: 1912

 

Ranking FIFA: 10

 

W eliminacjach Euro 2008: 1. miejsce w gr. E, dwukrotnie pokonali Anglię

 

Trener: Slaven Bilić

 

Gwiazdy reprezentacji: Eduardo (Arsenal), Dario Simić (AC Milan), Mladen Petrić (Borussia Dortmund), Ivica Olić (HSV)

 

Sukcesy w ME: ćwierćfinał w 1996

 

Chorwaci to już niemal tradycyjnie kandydat na czarnego konia turnieju. Chorwacja w cuglach wygrała swoją grupę eliminacyjną, pokonując dwukrotnie Anglię (!!!) i remisując z Rosją.

Chorwaci prezentują styl podobny do Serbów, których Polska wyprzedziła w grupie. Mają jednak znacznie lepszych piłkarzy. Obrońca Dario Simić gra w Milanie, Niko Kranjcar w Portsmouth, zaś napastnik Eduardo Da Silva w Arsenalu.

Jakby tego było mało, o 22-letniego pomocnika Lukę Modricia walczą na rynku transferowym Arsenal i Chelsea. Jego cena oscyluje ponoć w okolicach 30 mln funtów!