Minister pracy chce wydłużyć urlop macierzyński

Minister pracy i polityki społecznej chce uchwalenia ustawy o wypłacie emerytur z OFE w pierwszym kwartale przyszłego roku. Jolanta Fedak powiedziała "Gazety Prawnej", że przesłała do konsultacji projekt przygotowany przez poprzedni rząd. Minister planuje także wydłużenie urlopu macierzyńskiego.

Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak deklaruje, że dobre pomysły będą kontynuowane. Zalicza do nich, m.in. pozostawioną przez poprzednią minister ustawę realizującą program polityki rodzinnej.

- Jest tam wiele rozwiązań, które popieramy - zwłaszcza dotyczących ułatwień pozwalających godzić role rodzicielskie i zawodowe - mówi pani minister. Wyjaśnia, że będzie kontynuować plany poprzedniego rządu, które zakładały, że urlop macierzyński wynoszący obecnie 18 tygodni w przypadku pojedynczej ciąży wydłużać co rok o dwa tygodnie tak, aby docelowo było to 26 tygodni.

- Chcemy też, aby z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych finansować przyzakładowe przedszkola czy żłobki - dodaje Fedak.

Zdaniem minister emerytury z otwartych funduszy powinny wypłacać zarówno instytucje prywatne, jak i ZUS. Jolanta Fedak nie wyklucza powstania publicznego zakładu zajmującego się wypłatą emerytur z OFE.

Minister powiedziała, że w projekcie przyjęto możliwość wykupienia emerytury małżeńskiej z pieniędzy gromadzonych w drugim filarze. Jolanta Fedak zapowiada również wypłatę emerytur dla osób pracujących w szkodliwych warunkach. Dodaje, że resort opracuje katalog zawodów, których przedstawiciele powinni mieć bezterminowe prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę.

Jolanta Fedak w wywiadzie dla "Gazety Prawnej" minister pracy nie wyklucza również wprowadzenia wyższej składki do KRUS dla rolników posiadających duże gospodarstwa.