UE wpuści amerykańskie zboże

Zboża mogą być tańsze, ale na spadek cen żywności raczej nie liczmy

We wtorek Unia Europejska postanowiła zawiesić cła na importowane zboże. Nie wiadomo jeszcze, od kiedy (prawdopodobnie od 1 stycznia 2008 r.), ale wiadomo, że zerowa stawka celna pozostanie najdalej do końca czerwca 2008 r. To dobra wiadomość dla konsumentów, oznaczać może bowiem zahamowanie wzrostu cen zbóż, który trwa od początku tegorocznych żniw. A drogie zboża to droga mąka, pieczywo i makarony oraz pasze dla zwierząt, czyli droższe mięso, mleko i jaja. W stosunku do roku ubiegłego żywność w Polsce jest obecnie droższa o prawie 7 proc.

Ceny zbóż od początku żniw rosły niemal z dnia na dzień. W połowie października pszenica doszła do 900 zł za tonę, a rok wcześniej - ok. 500 zł. Zboża są tak drogie, bo tegoroczne żniwa nie udały się w wielu krajach świata, np. Kanadzie, Australii, na Ukrainie, w Nowej Zelandii i Indiach. Klęska nieurodzaju zalała niemal całą Europę, omijając Polskę. Nasi rolnicy zebrali w tym roku o 25 proc. ziarna więcej niż w ubiegłym. Dlatego od początku żniw po polskie zboże przyjeżdżali kupcy z sąsiednich krajów i windowali ceny. Popyt nakręcały też biopaliwa, na potrzeby których z każdym rokiem UE przeznacza coraz więcej ziarna.

Ratunkiem mógł być import np. z USA. Jednak nawet tam w tym roku zboże jest droższe (ok. 300 dol. za tonę), a do tego trzeba doliczyć fracht za transport do Europy (następne 70 dol.). W rezultacie import ze Stanów nikomu się nie opłacał. Jednak od kilku tygodni sytuacja się zmienia z powodu taniejącego dolara - do Europy powoli zaczęła napływać pszenica amerykańska. I natychmiast wywołała spadek cen. Wczoraj na giełdzie zbożowej w Chicago tona pszenicy kosztowała 811 zł (po przeliczeniu), a na giełdzie w Paryżu 880 zł. W Polsce pszenica staniała z 900 zł w październiku do 750-780 zł. Wtorkowa decyzja Unii o zawieszeniu ceł jeszcze bardziej zbliży ceny amerykańskie z europejskimi.

Zawieszając cła, Bruksela liczy na obniżenie cen zbóż na terenie UE, a za nimi cen żywności. - To decyzja spóźniona, trzeba ją było podjąć kilka tygodni temu, kiedy ceny poszybowały do 900 zł. Teraz ceny same już spadły z powodu załamania dolara. Dalszy spadek może być nawet dla producentów zbóż niekorzystny, bo tymczasem bardzo w górę poszły środki do produkcji. Nawozy zdrożały już o 30 proc. - uważa Zbigniew Kaszuba, szef Federacji Krajowych Producentów Zbóż.

Także zdaniem przetwórców decyzja KE nie wywrze wielkiego wpływu na ceny. - To będzie raczej efekt psychologiczny, rolnicy zwiększą dostawy na rynek, bo przestaną liczyć na dalszy wzrost cen. A większa podaż zawsze studzi ceny - mówi Piotr Szysz z Polskich Młynów. Według niego cena pszenicy w Stanach niższa nie będzie, transport też kosztuje, więc nawet bez cła do Europy nie napłynie tańsze zboże. Dlatego w najbliższym czasie będziemy mieli w kraju "pełzające" obniżki cen, czyli minimalnie, ale stale zboża będą taniały. Sytuacja się zmieni, tylko jeśli np. w styczniu okaże się, że pszenicy brakuje w krajach arabskich. Jeśli kupcy arabscy przystąpią do zakupów, to niezależnie od zawieszenia ceł cena pszenicy znów skoczy.

Na razie taniejące zboża już wywołały obniżki cen mąki - mąka chlebowa staniała w ostatnim miesiącu o blisko 10 proc. W grudniu prawdopodobnie stanieje o kolejne 10 proc. (po żniwach mąka chlebowa zdrożała o 80-90 proc.). Jednak piekarze ostrzegają, że ceny pieczywa na pewno nie spadną. - Pieczywo nie może potanieć, bo inne koszty produkcji poszły mocno w górę, głównie płace dla pracowników - mówi Kazimierz Czekaj, piekarz z Krakowa.