PO chce zrobić porządek w bankach i sprzedać udziały

PO chce sprzedać udziały państwa w bankach. Planuje też wybierać szefów tych instytucji w konkursach, by zachęcić do startowania w nich, zamierza zlikwidować ustawę kominową

PO chce, by prezesi w spółkach z udziałem Skarbu Państwa byli wyłaniani w drodze konkursu - podaje "Rzeczpospolita".

- Chodzi nie tylko o przedsiębiorstwa, w których Skarb Państwa ma bezpośrednie udziały. Konkursy powinny dotyczyć także spółek, które są w grupach kapitałowych, oraz podmiotów państwowych, nad którymi Skarb Państwa nie ma kontroli - mówi Michał Chyczewski, wiceminister skarbu. Uważa, że prezesi państwowego Banku Gospodarstwa Krajowego i PKO BP powinni być wyłaniani w drodze konkursu.

Z powodu ustawy kominowej wielu menedżerów nie chętnie zgadzają się wejść do zarządu spółek Skarbu Państwa. Problem ten w szczególności dotyczy instytucji finansowych. Obecnie pensja prezesa państwowego banku może być nawet kilkanaście razy niższa niż szefa prywatnej organizacji.

- Ustawy kominowej nie będziemy zmieniać do uzdrowienia systemu nadzoru właścicielskiego nad spółkami Skarbu Państwa. Najpierw wprowadzimy rozwiązania, które zagwarantują apolityczność zarządów państwowych przedsiębiorstw. Jak ten system zacznie działać, zastanowimy się na likwidacją ustawy kominowej - twierdzi Michał Chyczewski.

PO deklaruje, że dodatkowo będzie zmniejszać posiadane przez Skarb Państwa pakiety akcji instytucji finansowych. Decyzja o sprzedaży akcji banków np. poprzez giełdę, na pewno spowodowałaby wzrost udziału inwestorów zagranicznych w tym sektorze.

W Europie Środkowej udział inwestorów zagranicznych w sektorze bankowym jest bardzo wysoki, często przekracza znacznie 50 proc.

Tymczasem kraje Europy Zachodniej często blokowały zagranicznym bankom dostęp do swoich rynków. W ostatnich latach wyróżniały się w tym Włochy, gdzie nawet prezes banku centralnego wywierał nieformalną presję na krajowych bankowców, aby nie wpuszczali zagranicznego kapitału.