Marek Belka - sylwetka

Marek Belka - sylwetka

Ma 49 lat, prof. nauk ekonomicznych, autor kilkunastu książek z tej dziedziny. Stypendysta Fundacji Fulbrighta w Columbia University, London School of Economics i Amerykańskiej Rady Towarzystw Naukowych w University of Chicago.

Na początku lat 90. był konsultantem Banku Światowego. Wśród polskich ekonomistów uchodzi za fachowca o ogromnej wiedzy, który "czuje gospodarkę". Ma opinię liberała i człowieka rozsądnego. Był ministrem finansów (i wicepremierem) w poprzednim rządzie SLD-PSL, ale sprawował tę funkcje tylko przez siedem miesięcy. Swoją popularność zawdzięcza temu, iż przez ostatnie lata był głównym doradcą ekonomicznym prezydenta Kwaśniewskiego i właściwie wszystkie jego porady spotkały się z akceptacją ekonomistów. Z wyjątkiem jednej - gdy pod jego wpływem prezydent zawetował ustawę o PIT, fachowcy uznali to za utratę szansy na uporządkowanie spraw podatkowych.

- To człowiek, który nosi na zmianę dwa kapelusze - ekonomisty i polityka, które zmienia w zależności od koniunktury. Dlatego nie wiadomo, czy poważnie zajmie się naprawą finansów publicznych, czy szukaniem konsensusu z PSL - mówią ekonomiści.

Belka jest żonaty, ma dwoje dzieci, uwielbia rozwiązywać krzyżówki.