4,5-kilogramowa kula włosów usunięta z żołądka nastolatki

Chirurdzy usunęli z żołądka amerykańskiej nastolatki potężną, 4,5 - kilogramową kulę włosów. Nietypowa zawartość żołądka była skutkiem nawyku gryzienia włosów.

Osiemnastolatka trafiła do lekarza po tym jak skarżyła się na bóle brzucha i wymioty. Lekarze prześwietlili brzuch nastolatki i ku swojemu zdumieniu znaleźli w nim potężny zwój włosów, który zablokował prawie cały żołądek dziewczyny. Po wykonanym zabiegu gastroskopii, który stwierdził w żołądku obecność zwoju włosów pacjentka przeszła operację jego usunięcia.

O zaskakującym odkryciu poinformowało prestiżowe amerykańskie pismo medyczne New England Journal of Medicine. Według niego zwój włosów o wymiarach 38,5 cm na 17, 5 cm ważył 4, 5 kilograma. Przypadek pacjentki był konsultowany przez zespól gastrologów. Dziewczyna nie uskarżała się wcześniej na żadne problemy ze zdrowiem. Kilka dni po operacji pacjenta została wypisana ze szpitala i skierowano ja na leczenie psychiatryczne. Dziewczyna przyznała się bowiem, że od kilku lat miała nawyk gryzienia włosów. - To schorzenie psychiczne zwane trichofagią - powiedział dr Ronald Levy z Rush University Medical Center w Chicago, który przeprowadził operację osiemnastolatki. Dziewczyna twierdzi, że po operacji nie wróci już do swojego niezdrowego nawyku.