W Angoli wybierają Miss Miny Przeciwpiechotnej

Bardzo nietypowe wybory miss odbywają się w Angoli. Trwa głosowania na Miss Miny Przeciwpiechotnej. W konkursie startują kobiety, które ucierpiały w wyniku wybuchu takiej miny. Konkurs ma zwrócić uwagę na problem min przeciwpiechotnych, które jeszcze długi czas po zakończeniu wojen ranią i zabijają ludzi.

W pierwszym momencie pomysł na wybieranie miss miny przeciwpiechotnej wydaje się szokujący. Na zdjęciach na stronie konkursu widzimy kobiety bez nogi, podpierające się kulami, ale uśmiechnięte, pozujące np. na plaży, ubrane w kostiumy kąpielowe. Przewodnim hasłem wyborów jest: Każdy ma prawo do piękna.

Miny przeciwpiechotne pozostałością po 26 latach wojny domowej

Ideą konkursu, którego pomysłodawcą jest norweski artysta Morten Traavik, jest zwiększenie świadomości i zwrócenie uwagi z jednej strony na osoby, które ucierpiały w wyniku wybuchu min, a z drugiej na problem samych min, których w krajach afrykańskich jest wciąż bardzo dużo i ciągle ranią i zabijają ludzi. - Tu nie ma żadnego gonienia za sensacją - zapewnia Traavik. Oczywiście taki sposób zwrócenia uwagi na problem został wybrany ponieważ jest atrakcyjny dla mediów. Ale jest on też związany z lokalną kulturą - urządzanie konkursów piękności to fenomen w Angoli.

Pomysł na wybory Miss Miny Przeciwpiechotnej powstał cztery lata temu. W czasie podróży Traavika do Angoli zszokowały dwie rzeczy: problem min w całym kraju, które pozostały po trwającej 26 lat (zakończyła się w 2001 r.) wojnie domowej oraz zamiłowanie Angolczyków do konkursów piękności.

80 tys. ofiar min przeciwpiechotnych

Szacuje się, że w Angoli jest ponad 80 tys. osób poszkodowanych w wybuchu min przeciwpiechotnych. Usuwanie pocisków, które nadal zalegają w ziemi, może zająć nawet 10 najbliższych lat.

Kobiety, które startują w konkursie, są w wieku od 19 do 35 lat i reprezentują poszczególne prowincje kraju. Większość z nich ucierpiała od min w czasie kiedy pracowały na polu - czytamy w ich notkach biograficznych. Obecnie ich ogromnym problemem jest znalezienie pracy.

Dla poszkodowanych nie ma pracy

Wśród kandydatek jest Ana Diogo, która reprezentuje region Benguela. Mina wybuchła, kiedy Ana pracowała na polu. W wyniku eksplozji straciła niemal połowę lewej nogi.

19-letnia Maria da Fatima Conceicao (która obecnie jest w ciąży) jest Miss Moxico. W 1999 r. straciła nogę. Teraz mówi, że mogłaby robić wszystko, ale nie może znaleźć żadnej pracy. Marzy o tym, że pewnego dnia zostanie szefem.

4 kwietnia finał konkursu i Międzynarodowy Dzień Wiedzy o Minach

Finał konkursu zaplanowany jest na 4 kwietnia 2008 r., kiedy przypada ustalony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Wiedzy o Minach i Działań Zapobiegających Minom.

Na kandydatki można głosować online na stronie miss-landmine.org . Zwyciężczyni otrzyma złotą protezę zrobioną specjalnie dla niej.

Pomysłodawca tego nietypowego konkursu piękności zapowiada, że planuje już przeprowadzenie wyborów Miss Min Przeciwpiechotnych w Kambodży w 2008 lub 2009 roku. Jak podkreśla Traavik konkurs nie jest celem samym w sobie, ale ma zmieniać podejście do ofiar min i uświadamiać istnienie problemu niewybuchów zagrażających ludzkiemu życiu i zdrowiu.

Wybory Miss Miny Przeciwpiechotnej to dobry pomysł?