W pierwszym momencie pomysł na wybieranie miss miny przeciwpiechotnej wydaje się szokujący. Na zdjęciach na stronie konkursu widzimy kobiety bez nogi, podpierające się kulami, ale uśmiechnięte, pozujące np. na plaży, ubrane w kostiumy kąpielowe. Przewodnim hasłem wyborów jest: Każdy ma prawo do piękna.
Ideą konkursu, którego pomysłodawcą jest norweski artysta Morten Traavik, jest zwiększenie świadomości i zwrócenie uwagi z jednej strony na osoby, które ucierpiały w wyniku wybuchu min, a z drugiej na problem samych min, których w krajach afrykańskich jest wciąż bardzo dużo i ciągle ranią i zabijają ludzi. - Tu nie ma żadnego gonienia za sensacją - zapewnia Traavik. Oczywiście taki sposób zwrócenia uwagi na problem został wybrany ponieważ jest atrakcyjny dla mediów. Ale jest on też związany z lokalną kulturą - urządzanie konkursów piękności to fenomen w Angoli.
Pomysł na wybory Miss Miny Przeciwpiechotnej powstał cztery lata temu. W czasie podróży Traavika do Angoli zszokowały dwie rzeczy: problem min w całym kraju, które pozostały po trwającej 26 lat (zakończyła się w 2001 r.) wojnie domowej oraz zamiłowanie Angolczyków do konkursów piękności.
Szacuje się, że w Angoli jest ponad 80 tys. osób poszkodowanych w wybuchu min przeciwpiechotnych. Usuwanie pocisków, które nadal zalegają w ziemi, może zająć nawet 10 najbliższych lat.
Kobiety, które startują w konkursie, są w wieku od 19 do 35 lat i reprezentują poszczególne prowincje kraju. Większość z nich ucierpiała od min w czasie kiedy pracowały na polu - czytamy w ich notkach biograficznych. Obecnie ich ogromnym problemem jest znalezienie pracy.
Wśród kandydatek jest Ana Diogo, która reprezentuje region Benguela. Mina wybuchła, kiedy Ana pracowała na polu. W wyniku eksplozji straciła niemal połowę lewej nogi.
19-letnia Maria da Fatima Conceicao (która obecnie jest w ciąży) jest Miss Moxico. W 1999 r. straciła nogę. Teraz mówi, że mogłaby robić wszystko, ale nie może znaleźć żadnej pracy. Marzy o tym, że pewnego dnia zostanie szefem.
Finał konkursu zaplanowany jest na 4 kwietnia 2008 r., kiedy przypada ustalony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Wiedzy o Minach i Działań Zapobiegających Minom.
Na kandydatki można głosować online na stronie miss-landmine.org . Zwyciężczyni otrzyma złotą protezę zrobioną specjalnie dla niej.
Pomysłodawca tego nietypowego konkursu piękności zapowiada, że planuje już przeprowadzenie wyborów Miss Min Przeciwpiechotnych w Kambodży w 2008 lub 2009 roku. Jak podkreśla Traavik konkurs nie jest celem samym w sobie, ale ma zmieniać podejście do ofiar min i uświadamiać istnienie problemu niewybuchów zagrażających ludzkiemu życiu i zdrowiu.