Pierwsza ustawa nowego Sejmu

Jaka jest najważniejsza obecnie ustawa w Polsce? Gdyby oceniać po tym, od czego pracę zacznie nowy Sejm, wyszłoby na to, że to ustawa o doradztwie podatkowym

Wszystko przez opieszałość poprzedniego Sejmu.

Pół roku temu Trybunał Konstytucyjny uznał, że część przepisów ustawy o doradztwie podatkowym została uchwalona z naruszeniem konstytucji. Sędziowie zakwestionowali tryb dopuszczenia osób usługowo prowadzących księgi rachunkowe do doradzania. Przepis taki wprowadził do nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym Senat, przekraczając swoje konstytucyjne uprawnienia. Trybunał dał parlamentowi pół roku na prawidłowe uchwalenie przepisów. Termin mija 5 grudnia.

Werdykt Trybunału rykoszetem uderza w doradców, którzy zabiegali o uznanie za niekonstytucyjne dopuszczenia księgowych do doradzania. Miał to być finał ich walki o ograniczenie dostępu do zawodu. Nic nie wskórali. Co gorsza, jeśli za dwa tygodnie nowe przepisy nie będą gotowe, doradcy stracą prawo do doradzania podatnikom i prowadzenia za nich ksiąg i ewidencji podatkowych. Ich działania podejmowane po 5 grudnia mogłyby być uznane za nieważne. "Gdyby nowelizacja nie weszła w życie w określonym przez Trybunał Konstytucyjny terminie, może to oznaczać wzbudzenie niepewności w środowisku doradców podatkowych co do zgodnego z obowiązującymi przepisami wykonywania przez członków tej korporacji określonych czynności doradztwa podatkowego" - przyznaje w uzasadnieniu do projektu nowelizacji przepisów o doradztwie podatkowym poprzedni rząd. Zaznacza, że nowelizacja ma "charakter formalny". Sejm wprowadzi do ustawy senacką poprawkę jako swoją. Księgowi będą więc nadal mogli doradzać.

Czasu jest bardzo mało. Dlatego Sejm chce "ekspresem" uchwalić nowe przepisy. Jeszcze w tym tygodniu, na rozpoczynającym się w piątek dwudniowym posiedzeniu. W przyszłym tygodniu nowelizację mógłby wówczas "przyklepać" Senat. Taki punkt znalazł się już nawet w planie środowego posiedzenia izby wyższej. Potem nowela trafi do prezydenta. I gdyby ten harmonogram udało się zrealizować, mogłaby być ogłoszona w Dzienniku Ustaw przed 5 grudnia.

- Chcemy zdążyć przed tym terminem - potwierdził "Gazecie" Zbigniew Chlebowski (PO), szef sejmowej komisji finansów publicznych.