Prezes PZU do wymiany?

Komisja Nadzoru Finansowego zwróciła się z pytaniem do nowego ministra skarbu, czy podtrzymuje wniosek o zatwierdzenie prezesa PZU. Aleksander Grad się zastanawia.

Zgodnie z ustawą o działalności ubezpieczeniowej KNF musi zatwierdzić dwóch członków zarządu PZU, w tym prezesa. O zgodę dla szefowej spółki Agaty Rowińskiej wystąpił b. minister skarbu z PiS. Wojciech Jasiński powołał Rowińską na szefa PZU kilka tygodni przed wyborami, po zatrzymaniu prezesa Jaromira Netzla (zarzucono mu udział w przecieku w aferze gruntowej). KNF ma się zająć wnioskiem byłego ministra za tydzień. Ale wczoraj w resorcie skarbu usłyszeliśmy, że jego następca Aleksander Grad (PO) potrzebuje kilku dni, by zdecydować, czy podtrzymuje wniosek o zatwierdzenie Rowińskiej. Czy to oznacza, że chce wymienić prezesa PZU? - Na razie za wcześnie, żeby o tym mówić - ucina nasz rozmówca w PO.

Według nieoficjalnych informacji Rowińska nie cieszy się zaufaniem Grada, który zaraz po jej powołaniu krytykował tę nominację jako polityczną. Wśród kandydatów na nowego szefa PZU politycy wymieniają Rafała Antczaka, głównego ekonomistę spółki. Ale Antczak twierdzi, że nie dostał takiej propozycji.