Węgrzy przejmują Polpharmę

Polski koncern farmaceutyczny ma być przejęty przez konkurenta za niemal 1,4 mld dol.

Kontrolę nad Polpharmą sprawuje biznesmen Jerzy Starak, znany m.in. ze sprowadzenia na początku lat 90. do Polski koncernów Colgate-Palmolive i Nutricia. Farmaceutyczny gigant to perła w jego koronie.

Polska spółka ma się połączyć z notowanym na węgierskiej giełdzie koncernem Gedeon Richter. Za niemal 100 proc. akcji Węgrzy zapłacą swoimi akcjami (które dopiero wyemitują) o wartości 1,337 mld dol. Genefar (formalny właściciel Polpharmy) obejmie w ten sposób 25 proc. akcji Gedeon Richter. Starak, który jest obecnie szefem rady nadzorczej Polpharmy, zostanie wiceprzewodniczącym rady dyrektorów Gedeon Richter.

W wyniku połączenia powstanie jedna z największych firm farmaceutycznych w Europie Środkowej i Wschodniej warta 5,35 mld dol.

Obie firmy w komunikacie prasowym zauważają, że ich katalogi leków wzajemnie się uzupełniają. Nowo powstały gigant ma się skupić na tworzeniu leków generycznych (zamienników oryginalnych). Transakcja ma się zakończyć w pierwszym kwartale 2008 r. Węgrzy nie wykluczają wejścia na polską giełdę.

Polpharma założona w 1935 r. i sprywatyzowana w lipcu 2000 r. to jedna z największych rodzimych firm farmaceutycznych. Jej przychody za ubiegły rok przekroczyły 1 mld zł. Firma specjalizuje się w lekach kardiologicznych i neurologicznych. Ma też spory portfel leków bez recepty, m.in. etopirynę, alka-prim i polopirynę S. Leki sprzedaje do 50 krajów świata.