Pekao gotowe na połączenie z BPH

Bank Pekao SA ogłosił pełną gotowość do połączenia z BPH. Do zakończenia procesu integracji brakuje jedynie rejestracji sądowej. Jak zapewnił prezes Pekao SA, Jan Krzysztof Bielecki w firmie kończą się przygotowania do kampanii informacyjnej, jakiej nie było dotąd w historii firmy.

Jan Krzysztof Bielecki podkreślił, że dotychczasowi klienci BPH, którzy zostaną przejęci przez nową spółkę nie mają powodów do obaw. Prezes zapewnił, że przechodząc do nowej grupy zachowają oni dotychczasowe prawa, co oznacza między innymi, że nie będą musieli przewalutowywać kredytów zaciągniętych w walutach obcych.

Część placówek BPH, których nie przejmie Pekao SA wejdzie w skład GE Money. Pekao SA jest własnością włoskiego banku UniCredit, którego celem strategicznym jest ekspansja w Europie Środkowo-Wschodniej. W tym regionem grupa ma nadzieję uzyskać największe zyski. Łącząc Pekao SA i BPH, Włosi stworzą największy bank w Polsce z udziałem w rynku około 20 procent.

W zamian za zgodę rządu polskiego na tę fuzję, Włosi musieli przystać na pewne warunki. Zgodnie z porozumieniem zawartym w kwietniu ubiegłego roku przez polski rząd z włoskim UniCredit, firma ta sprzeda 200 z 460 oddziałów BPH, natomiast pozostałe połączą się z bankiem Pekao. Pracownicy oddziałów, które wejdą do Pekao, otrzymają dwuletnią gwarancję zatrudnienia.

Połączenie banków spodziewane jest pomiędzy 30 listopada a 3 grudnia tego roku.