UE: Maleją szanse Polski na niższy VAT?

Unijni ministrowie finansów spróbują dziś porozumieć się w sprawie utrzymania zredukowanych stawek podatku VAT do 2010 roku. Polsce bardzo na tym zależy. Spodziewane są trudne rozmowy, bo nie zgadzają się na to Niemcy i Dania. Ostatnio do tej grupy dołączyła także Francja.

Zgodnie z traktatem akcesyjnym, Polska wraz z kilkoma innymi państwami musi od 2008 roku znieść preferencyjne stawki na niektóre towary. Według informacji tvn24.pl dzanse na to, że uda się to zmienić, topnieją.

Sprzeciw Danii, Niemiec i Francji może uniemożliwić porozumienie, bo w kwestiach podatkowych w Unii obowiązuje jednomyślność. Tymczasem sprawa jest pilna. Kilka krajów, w tym między innym Polska, może bowiem stosować zredukowany VAT na wybrane towary i usługi, tylko do końca tego roku. Podwyższenie stawek, spowoduje wzrost cen. Warszawie bardzo zależy więc na utrzymaniu niższego podatku przez kolejne 3 lata na usługi budowlane i gastronomiczne, książki i czasopisma specjalistyczne, artykuły rolne, jak mleko, czy mięso, oraz pieluchy.

Portugalia, kierująca pracami Unii, wypowiada się ostrożnie na temat możliwości porozumienia w sprawie zredukowanej stawki VAT. Zdaniem portugalskich dyplomatów, dziś odbędzie się jedynie dyskusja, a na kompromis trzeba będzie poczekać do grudnia. Wtedy unijni ministrowie finansów spotykają się ponownie.