Pitera: Prawa trzeba przestrzegać

Być może przepis jest absurdalny, ale jeśli obowiązuje, należy go przestrzegać - powiedziała w ?Poranku w TOK FM? posłanka PO Julia Pitera proszona o skomentowanie sprawy niejasności z mandatem Jana Ołdakowskiego, posła z listy PiS.

Według marszałka Bronisława Komorowskiego (PO), Ołdakowski nie może łączyć funkcji posła i dyrektora muzeum Powstania Warszawskiego. Ołdakowski powołując się na ekspertyzę wystawioną m.in. prof. Michała Kuleszę uważa, że nie podstawy, by wygasić mu mandat posła.

Posłanka Platformy powiedziała, że należy przestrzegać prawa bez robienia ustępstw. - Tworzenie (takiego) przypadku będzie powodowało dalsze odstępowanie od normy - uzasadniała. Przypomniała, że gdy Ołdakowskiemu proponowano funkcję dyrektora muzeum był on radnym warszawskiego Żoliborza i zrzekł się funkcji w samorządzie.

Nowy urząd antykorpucyjny?

Pytana o swoją funkcję w rządzie Donalda Tuska, Pitera powiedziała, że chciałaby, by urząd, któremu ma szefować był "sprawowanym w imieniu cywilnym nadzorem nad drożnością administracji państwa". Posłanka PO mówiła, że obniży to koszty funkcjonowania administracji.