Ile dzieli Polskę od cudu gospodarczego?

W kampanii wyborczej Donald Tusk zapowiadał, że w Polsce może i powinien dokonać się cud gospodarczy. Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan i Forum Obywatelskiego Rozwoju przygotowały raport, w którym odpowiadają, że cud jest możliwy, tylko recepta jest bardziej złożona.

PKPP Lewiatan i FOR przygotowały raport,w którym chcą pokazać, czym różni się Polska od krajów, których tempo wzrostu było w ostatnich kilkudziesięciu latach najwyższe. Zostanie on zaprezentowany we wtorek 13 listopada br. na konferencji prasowej.

We fragmencie raportu czytamy: "Polska, po przejściowym spadku produkcji, była w latach 1992-2006 jednym z 13 najszybciej rozwijających się państw na świecie. Gdyby udało się utrzymać tempo wzrostu gospodarki z tego okresu, to po 16 latach osiągnęlibyśmy obecny poziom dochodu na mieszkańca w strefie euro, a po kolejnych 10-ciu Polska stałaby się zamożniejsza niż tamte kraje. Ale podtrzymanie tak szybkiego rozwoju, jaki notowaliśmy po uruchomieniu wolnorynkowych reform, nie będzie łatwym zadaniem. Podobne lub wyższe tempo wzrostu udało się w przeszłości utrzymać przez ponad 30 lat jedynie 8 krajom na świecie".

Organizacje przedstawią też reformy, których wprowadzenie powinno te różnice zmniejszyć, a tym samym - pozwolić naszemu krajowi nadal szybko się rozwijać i przybliżyć nas do "cudu gospodarczego".