Wczoraj rzeź małych i średnich. Dzisiaj c.d. korekty

O ?rzezi? na giełdzie pisze dzisiejszy Puls Biznesu. Wczoraj indeks małych i średnie spółki zanurkował o 4,3 proc. Akcje co siódmej spółki przeceniono o 9 proc. Ale dziś spadki trwają. Po godz. 10.30 sWIG80 tracił ponad 4 proc.

- Wszystko dzieje się zgodnie z książkowymi zasadami. Mieliśmy już spadki w lipcu i sierpniu, we wrześniu i październiku było odbicie, a teraz czeka nas trzecia fala spadków. Najważniejsze pytanie brzmi jak długo potrwa ta trzecia fala - komentuje Piotr Kuczyński z firmy Xelion Doradcy Finansowi. - Małe i średnie spółki, których kursy właśnie spadają były przecież szaleńczo przewartościowane. Ale to nie jedyna przyczyna spadków. Rozwój gospodarczy zwalnia, 6 proc. wzrostu PKB w przyszłym roku się nie powtórzy. Korekta trwa - dodaje Kuczyński.

Ostatnio tak dotkliwe spadki na maluchach były w połowie sierpnia - czytamy w Pulsie Biznesu - kiedy największe instytucje finansowe świata masowo przyznawały się do wysokich szkód, jakie wyrządził im kryzys na rynku nieruchomości w USA. Indeks sWIG80 tracił wtedy w ciągu dnia ponad 10 proc.

- To co się dzieje na GPW jest reakcją na wydarzenia na rynkach zagranicznych, przede wszystkim na negatywne impulsy z USA, gdzie indeksy traciły wczoraj ponad 2 proc. Dochodzi również realizacja zysków po krótki okresie wzrostów, który ostatnio obserwowaliśmy. Sytuacja na GPW może się szybko nie poprawić. Pamiętajmy również, że giełda wyprzedza o jakieś 6 miesięcy to co się dzieje w gospodarce. Analitycy już od jakieś czasu zapowiadają spowolnienie wzrostu gospodarczego w przyszłym roku. Ponadto przyszedł czas publikacji wyników finansowych, z których wynika, że wiele spółek było po prostu przewartościowanych. Problem ten dotyczy głównie małych i średnich spółek - mówi Adam Korecki z TMS Brokers.