"GP": Spadnie import aut używanych

PRZEGLĄD PRASY: 90 proc. dilerów aut liczy, że sprzedaż nowych aut będzie rosła w ciągu najbliższych pięciu lat.

Po chudym okresie 2003-2005, dilerzy liczą, że w ciągu najbliższych pięciu lat ich sytuacja się poprawi. Z badania PricewaterhouseCoopers i IBRM Samar wynika, że ponad połowa dilerów uznała, że ich sytuacja finansowa w ubiegłym roku poprawiła się w stosunku do roku 2005. Ten rok ocenią jeszcze lepiej, bo już w październiku sprzedali więcej aut niż w całym 2006 roku.

- W 2006 roku dilerzy zanotowali lepsze wyniki, głównie dzięki sprzedaży dla firm, które kupują około 60 proc. aut - mówi Wojciech Drzewiecki z Samar.

Przewiduje, że w najbliższych latach spadnie import aut używanych, wzrośnie natomiast sprzedaż nowych, głównie dzięki rosnącej zamożności Polaków i korzystnym rozwiązaniom podatkowym.

- Presja dealerów, dystrybutorów i grup lobbingowych jest na tyle silna, że zmiany przepisów wydają się bardzo prawdopodobne - mówi Piotr Wyszogrodzki z PricewaterhouseCoopers.

Sprzedawcy chcą, by rząd pozwolił na pełne odliczenie podatku VAT od wszystkich rodzajów aut, wykorzystywanych do działalności gospodarczej.