Mundurek Mao na liście UNESCO?

Władze miasta Zhongshan w południowych Chinach, chcą wpisać na narodową listę dziedzictwa niematerialnego UNESCO bluzy chińskich komunistów, potocznie nazywanej ?chińskim mundurkiem" lub mundurem Mao.

Dziedzictwo niematerialne, w rozumieniu Konwencji UNESCO, to między innymi przedmioty związane ze zwyczajami uznanymi przez dana wspólnotę za część własnego dziedzictwa.

Workowaty kształt, krótki kołnierzyk zapinany pod szyją, cztery kieszenie i rząd dużych guzików - to cechy charakterystyczne bluzy chińskich komunistów. Do rozpowszechnienia się nieodłącznego dla chińskich komunistów stroju przyczynił się Mao Zedong, jednakże początek "praktycznemu" stylowi ubioru w Chinach dał ojciec chińskiej rewolucji Sun Yat-sen, który pochodzi właśnie z Zhongshan.

Mundurek od samego początku budził kontrowersje. Dla jednych stał się symbolem zerwania Chin z zacofaniem czasów cesarstwa, dla innych - symbolem zniewolenia. W burzliwych latach Rewolucji Kulturalnej był jedynym "akceptowanym społecznie" ubraniem. Obecnie popadł w niełaskę, ale nie w zapomnienie. Przedstawiciel lokalnych władz w Zhongshan, w wywiadzie dla gazety "China Daily" wyraził nadzieję, że unowocześnione wersje "chińskiego mundurka" staną się oficjalnym strojem chińskich olimpijczyków.