Pięć nowych miejsc na Stadion Narodowy

Hanna Gronkiewicz-Waltz wskaże pięć lokalizacji, w których mógłby powstać Stadion Narodowy. Czy proponując nową lokalizację Warszawa naraża się na stratę Euro 2012?

Jak dowiedzieliśmy się od rzecznika warszawskiego ratusza Tomasza Andryszczyka pod uwagę jest branych pięć lokalizacji dla nowego Stadionu Narodowego, alternatywnych wobec zamierzeń Ministerstwa Sportu, które planuje budowę na terenie wokół Stadionu Dziesięciolecia.

Miejsca proponowane przez ratusz to:

ulica Świderska na Białołęce w okolicach planowanego Mostu Północnego

Służewiec na terenie torów wyścigów konnych

grunty na Łuku Siekierkowskim

tereny Zielonej Białołęki w okolicach trasy Toruńskiej

grunty na terenie Wesołej

Forsując przeniesienie Stadionu Narodowego na peryferie pół roku po ogłoszeniu Euro 2012, Hanna Gronkiewicz-Waltz naraża na śmieszność siebie i swój urząd. Dalsze spory o lokalizację mogą pogrzebać całą imprezę w stolicy - komentuje Jan Fusiecki ze stołecznej ''Gazety Wyborczej''

Gronkiewicz-Waltz: Ziemia na Pradze jest zbyt droga

Według Ministerstwa Sportu obiekt, na którym ma być rozegrany mecz otwarcia mistrzostw Europy w 2012 r., ma stanąć na błoniach w sąsiedztwie Stadionu Dziesięciolecia. Skarb państwa założył już spółkę, która ma poprowadzić inwestycję.

Ale dwa dni po wyborach wygranych przez PO prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO) ogłosiła, że ziemia na warszawskiej Pradze jest zbyt droga, by stawiać tam stadion. Lepiej więc ją sprzedać, a pieniądze zainwestować w stadion poza centrum. Na nieoficjalnej liście ratusza są grunty sąsiadujące z Torem Wyścigów Konnych na Służewcu, działki na peryferiach miasta i w podwarszawskich Łomiankach.

- Prace prowadzimy od sześciu tygodni. Nie ujawnialiśmy tego, bo raczej trudno było liczyć na przychylność rządu PiS - powiedział nam Jarosław Jóźwiak, wiceszef gabinetu prezydent Warszawy.

Prezydent Warszawy wyjaśnia, że problemu stadionu nie chciała dyskutować z ministrami sportu rządu PiS: ani z Tomaszem Lipcem, ani z Elżbietą Jakubiak. - Miałam iść do człowieka, który jako urzędnik miejski zatrudniał "martwe dusze" i woził niańki do dzieci służbowym samochodem? - pytała wczoraj na konferencji prasowej. Bo Lipiec od piątku siedzi w areszcie podejrzany o branie łapówek. - Z kolei minister Jakubiak rozmawiała ze mną w formie nieznoszącej sprzeciwu. Więc nic jej nie powiedziałam.

Szef miejskiego biura sportu Wiesław Wilczyński zapewniał, że nadal nie jest za późno na zmiany. - Rząd chce ogłosić przetarg na projekt stadionu w połowie listopada. Mamy więc kilka dni, a sprzyjać nam będzie ustawa o Euro 2012, dzięki której wszystkie decyzje będą do natychmiastowego wykonania, zaś na odwołania jest 14 dni.

Jakubiak: Nie ma szans na zmianę lokalizacji

Wczoraj po południu do zarzutów prezydent Warszawy ustosunkowała się minister Jakubiak. Decyzję o zmianie lokalizacji stadionu nazwała "potwornym błędem". - Warto rozważać różne stanowiska, ale kiedy jest na to czas - powiedziała.

- Przysięgam, że nie ma szansy na zmianę lokalizacji - mówiła Jakubiak. - Ktoś musiałby mieć dobrze skomunikowany teren, udostępnić go państwu i znaleźć inwestora. Stadion projektuje się pod konkretną działkę. Zmarnowane zostaną setki godzin rozmów z architektami, geodetami. Ja ich nie spędziłam na jedzeniu ciasteczek - zapewniała minister. I wytknęła Hannie Gronkiewicz-Waltz, że jako jedyna z prezydentów miast, w których planowane są mistrzostwa, "nieroztropnie kwestionuje decyzje", inni rozumieją "potrzebę pośpiechu".

Brak stadionu w Warszawie nie zagrozi mistrzostwom - tyle że mecze odbędą się poza stolicą.

Listkiewicz: Stracić może Warszawa

- Decyzja gdzie rozegrane zostaną mecze piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 r. należy do UEFA, a nie do władz. Jeśli kraj chce zmienić wcześniej zaproponowaną lokalizację, to musi uzyskać zgodę UEFA - powiedział dziś prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Michał Listkiewicz. Zapewnił, że zmiana lokalizacji stadionu nie spowoduje odebrania Polsce prawa organizacji turnieju. - Stracić może najwyżej Warszawa - powiedział.

Gdzie powinien zostać zbudowany Stadion Narodowy?