Lech przez ranking Fair Play do Pucharu UEFA?

Lech Poznań jest polskim liderem rankingu fair play, dzięki któremu można wejść kuchennymi drzwiami do Pucharu UEFA. Ranking ten wymaga jednak tzw. gry pozytywnej, czyli czegoś, czego w meczu Lech - Cracovia Kraków było jak na lekarstwo.

- Mogę być zadowolony tylko z tego, że strzeliliśmy wreszcie gola na wyjeździe - mówił Stefan Majewski. Jego zespół pokazał tak mierny poziom, że lechici wygrali bardzo łatwo, choć sami zagrali kiepsko. Mnóstwo irytujących strat, niewykorzystanych sytuacji i zwyczajnej nudy doprowadzało widzów do szału. Cracovia w pełni zasłużyła na miano najgorszego zespołu, jaki w tym sezonie zjechał na Bułgarską. Lech, jeśli chce walczyć o mistrzostwo, musi prezentować znacznie wyższy poziom.

Nikt w Poznaniu nie wyobraża sobie, by "Kolejorza" zabrakło w europejskich pucharach. Droga przez Puchar Polski jest już zamknięta (Lech odpadł), przez ligę - wyboista. Zostaje jednak jeszcze droga trzecia, na której wystarczy być grzecznym, nie ubliżać sędziemu, mieć dużo widzów i grać pozytywnie. To klasyfikacja Fair Play.

Klasyfikacja ta jest prowadzona przez UEFA i już od 1995 r. na jej podstawie wyłania się trzech uczestników Pucharu UEFA. Wygląda to tak, że UEFA opracowuje coroczny ranking państw. Do Pucharu UEFA trafia zespół lidera rankingu oraz dwa kolejne wyłonione w losowaniu, w którym biorą udział kraje sklasyfikowane w rankingu Fair Play na miejscach 2-11 (ostatnio Polska była 13.). Punkty przyznają delegaci PZPN, którzy oceniają zespoły wedle sześciu kryteriów:

1. Kartki - odejmują po 1 pkt za każdą żółtą i 3 pkt za każdą czerwoną od wyjściowej oceny 10

2. Gra pozytywna - delegat przyznaje do 10 pkt za preferowanie gry ofensywnej, tempo akcji, a nawet za coś, co określono jako "chęć zdobywania kolejnych goli, mimo iż wynik jest już rozstrzygnięty", a odejmuje np. za grę na czas i symulowanie

3. Zachowanie wobec przeciwników - do 5 pkt za brutalność i agresję wobec rywali lub jej brak, wyłączając przypadki ukarane kartkami

4. Zachowanie wobec sędziego - do 5 pkt za postawę piłkarzy wobec arbitra, tzn. protesty, gesty lub ich brak.

5. Zachowanie osób na ławce rezerwowych - do 5 pkt za postawę i reakcje osób na ławce wobec swoich piłkarzy, rywali i sędziego

6. Zachowanie publiczności - do 5 pkt za frekwencję (także wyjazdową), kulturalny doping i przepisową oprawę spotkania.

Ostatnio Ekstraklasa SA opublikowała wyniki po 10 kolejkach. Lech wyraźnie prowadzi przed Wisłą Kraków, Koroną Kielce i GKS Bełchatów. Ranking UEFA jest prowadzony według identycznych kryteriów, ale podczas meczów w europejskich pucharach. - Do tej pory dwukrotnie zdarzyło się, że nasze drużyny były losowane, ale nigdy się nie udało zdobyć miejsca w Pucharze UEFA - mówi Marcin Stefański z Ekstraklasy SA. - UEFA przysyła swój ranking dwa razy w roku. Tego wstępnego spodziewamy się w grudniu i wtedy okaże się, czy mamy szansę.