Rzemieślnicy: Z ulgą na dzieci do Trybunału!

Związek Rzemiosła Polskiego prosi rzecznika praw obywatelskich, by zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego przepisy wprowadzające podatkową ulgę na dzieci.

Ulga obowiązuje od początku roku. Obejmuje jednak tylko te osoby, które płacą podatek dochodowy według skali podatkowej ze stawkami 19, 30 i 40 proc. Z ulgi nie mogą więc skorzystać przedsiębiorcy rozliczający się z fiskusem ryczałtem i ci, którzy od swojej działalności gospodarczej płacą liniowy 19-procentowy PIT. Jak twierdzi ZRP, to w sumie ponad milion osób.

W wystąpieniu do rzecznika praw obywatelskich Związek Rzemiosła tłumaczy, że wcześniej nie protestował przeciwko wyłączeniu tej grupy podatników z prawa do ulgi "z uwagi na symboliczną jej wysokość". Przepisy obowiązujące do niedawna pozwalały rodzicom (tym opodatkowanym według skali) na odliczenie od podatku 120 zł na każde dziecko. Tuż przed wyborami, rzutem na taśmę, parlament podniósł jednak ulgę. I to bardzo - do 1145,08 zł na każde dziecko. ZRP uznał, że w tej sytuacji jest o co walczyć.

Pod koniec września apelował do prezydenta, by nie podpisywał ustawy zwiększającej ulgę. Teraz, gdy wyższa ulga jest już faktem, a rodzice będą mogli z niej skorzystać przy rozliczeniu podatkowym za 2007 r., ZRP poskarżył się rzecznikowi praw obywatelskich. Tłumaczy, że nowe przepisy dyskryminują przedsiębiorców, a podwyżka ulgi "w sposób zdecydowany zmienia wymiar dyskryminacyjny". Tymczasem zgodnie z art. 32 konstytucji "wszyscy są wobec prawa równi" i "nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny".

Związek Rzemiosła odrzuca tłumaczenie, że ryczałty i liniowy PIT są dobrowolne, a decydując się na te formy opodatkowania działalności gospodarczej, przedsiębiorca świadomie rezygnuje z ulg w zamian za niższe stawki podatku. Co więcej, każdy podatnik prowadzący działalność gospodarczą zawsze może wybrać opodatkowanie według skali podatkowej. - Ulga nie ma żadnego związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą. Ma ona wyłącznie charakter prorodzinny i jej jedynym celem jest uwzględnienie w systemie podatkowym kosztów utrzymania i wychowania dziecka w rodzinie - odpowiada na to Jerzy Bartnik, prezes ZRP. Przekonuje, że ci przedsiębiorcy, którzy w 2007 r. zdecydowali się na ryczałt bądź liniowy PIT, nie mogą teraz tego zmienić i w rozliczeniu za ten rok nie skorzystają z ulgi na dzieci.

Zdaniem ZRP nie ma żadnych uzasadnionych powodów, aby ulgą nie objąć także podatników opłacających podatek liniowo lub ryczałtem.