UE chce zakazać palenia papierosów w pracy

Palacze w krajach unijnych będą mieć coraz trudniejsze życie. Coraz bardziej restrykcyjne przepisy mają przede wszystkim chronić osoby niepalące.

UE znowu zasadza się na palaczy i przemysł tytoniowy. Parlament Europejski chce całkowicie zakazać palenia w miejscu pracy i w gastronomii. Ponadto firmy tytoniowe mają ponosić koszty leczenia chorób będących wynikiem palenia papierosów. A są to niebagatelne sumy. W samych Niemczech koszty te szacowane są aż na 15 mld EUR rocznie - podaje serwis Money.pl .

Z rezolucji parlamentu wynika, że wszyscy pracodawcy w UE powinni zapewnić miejsce pracy wolne od dymu tytoniowego. W przypadku, gdy kraje członkowskie nie wprowadzą zakazu palenia, najpóźniej do roku 2011 roku Komisja Europejska złoży odpowiedni projekt ustawy.

W ostatnich latach zrobiono wiele starań poczyniono, by chronić osoby niepalące. Zakaz palenia obowiązuje w budynkach i środkach komunikacji publicznej. W Belgii zakaz palenia obowiązuje nawet w miejscach pracy. Jednak w wielu krajach pracownicy mogą jedynie domagać się, by ich własne miejsce pracy było wolne dymu tytoniowego.

Europosłowie wezwali w środę komisję UE do rozszerzenia dyrektywy dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w miejscu pracy o zakaz palenia. Z rezolucji parlamentu wynika, że wszyscy pracodawcy w UE musieliby zapewnić miejsce pracy wolne od dymu tytoniowego. W przypadku, gdy państwa członkowskie nie wprowadzą same zakazu palenia, Komisja Europejska złoży odpowiedni projekt ustawy najpóźniej do roku 2011.