Zakaz handlu w święta nie zaszkodzi gospodarce?

Wielu przedsiębiorców i ekspertów jest zdania, że wprowadzenie zakazu handlu w święta nie będzie miało negatywnego skutku dla gospodarki. Ustawa o zakazie handlu w 12 dni świątecznych w roku wchodzi w życie jutro.

Zdaniem Jeremiego Mordasewicza. z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan taki przepis jest rozsądny i potrzebny.

Zakaz handlu w każdą niedzielę byłby, zdaniem Mordasewicza szkodliwy dla gospodarki. Mogłoby wówczas dojśc do likwidacji nawet 60 tysięcy miejsc pracy nie tylko w handlu ale też w firmach dostarczających produkty do sklepów. Natomiast zakaz pracy w handlu przez 12 dni świątecznych w ciągu roku na pewno gospodarce nie zaszkodzi - podkreśla rozmówca IAR . Dodaje, że przedsiębiorcy nie są przeciwni umożliwieniu ludziom cieszenia się zyciem rodzinnym i jednocześnie uszanowaniu świąt państwowych.

Jeremi Mordasewicz zwrócił tez uwagę, że zgodnie z przepisami nie ma żadnych przeszkód by właściciele małych punktów handlowych sprzedawali kwiaty czy znicze. Przepis o zakazie handlu w święta zabrania zatrudniania jedynie tych pracowników, którzy pracują na etatach. Przepis nie dotyczy placówek wyższej użyteczności publicznej takich jak apteki czy stacje benzynowe. Lekarswa, paliwo, kwiaty, znicze i inne drobiazgi będzie więc można w święta zakupić bez problemu.