Nowa Policja Finansowa od przestępstw gospodarczych

Platforma chce powstania Policji Finansowej - informuje "Dziennik". Nowa formacja, na wzór włoskiej Guardia di Finanza, będzie zajmować się zwalczaniem korupcji i przestępstw gospodarczych. Autorami projektu są były minister wpraw wewnętrznych Marek Biernacki i Paweł Graś, szef sejmowej speckomisji.

Według informacji "Dziennika", w skład nowej organizacji ma wejść CBA, wywiad skarbowy, urzędy kontroli skarbowej i generalny inspektor informacji finansowej. W odróżnieniu od obecnej formacji, Policja Finansowa otrzyma większe uprawnienia, na przykład stały i bezpośredni dostęp do wszystkich informacji podatkowych, finansowych i celnych o firmach i obywatelach. Nad działaniami formacji ma czuwać planowana ustawa o pracy operacyjnej, jak również sejmowa komisja kierowana przez polityka opozycji.

Jak dowiedział się "Dziennik", Policja Finansowa powstanie w ciągu kilku - kilkunastu miesięcy. Do tego czasu będzie działać CBA, ale nie pod kierownictwem obecnego szefa Mariusza Kamińskiego. Według informacji gazety, Platforma prawdopodobnie zdymisjonuje go pod zarzutem złamania zasady apolityczności. CBA oskarża się o aktywny udział w wyborach po stronie PiS - chodzi o ujawnienie sprawy posłanki Beaty Sawickiej. Według "Dziennika" działania biura skontrolują wkrótce audytorzy wyznaczeni przez PO. W odpowiedzi na plany Platformy premier Kaczyński oskarżył partię Tuska o chęć sparaliżowania prac biura.

Z dokumentów, do których dotarł "Dziennik", wynika , że PO chce również za kilka miesięcy zlikwidować stanowisko ministra koordynatora do spraw służb specjalnych.