PO zapowiada likwidację podatku Belki

- Platforma Obywatelska (PO) chce zlikwidować w tej kadencji Sejmu podatek od zysków kapitałowych - zarówno tzw. podatek Belki (od zysków z lokat i obligacji), jak i podatku od zysków giełdowych, poinformował w poniedziałek rzecznik ds. finansów w gabinecie cieni PO Zbigniew Chlebowski.

"Uważam, że likwidacja podatku od zysków kapitałowych i podatku od zysku z oszczędności to dwa obciążenia, które na pewno znikną w tej czteroletniej kadencji" - powiedział Chlebowski dziennikarzom w Sejmie.

Wcześniej w poniedziałek prezes GPW Ludwik Sobolewski powiedział, że spodziewa się zniesienia podatku od zysków kapitałowych. Z kolei Marek Sawicki, jeden z liderów potencjalnego koalicjanta PO, Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL), powiedział agencji ISB, że stanowisko Ludowców dotyczące podatku od zysków kapitałowych nie jest ostatecznie ustalone.

Sawicki mówił też w poniedziałek, że PSL jest przeciwne podatkowi liniowemu. Tymczasem PO chce od 2009 roku wprowadzić 15-proc. podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) i prawnych (CIT).

"Podatek liniowy jest jednym z głównych fundamentów naszego programu, ale na pewno nie będzie barierą do zawarcia koalicji" - powiedział jednak Chlebowski. Dodał, że umowa koalicyjna polega na tym, że ktoś musi "odpuścić".

Cząstkowe dane Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) zebrane z 90,87% komisji wyborczych (stan na godz. 8:22), wskazują, że zwycięstwo odniosła PO, uzyskując 41,64% głosów, zaś na drugim miejscu uplasowało się Prawo i Sprawiedliwość (PiS) z 32,04% poparcia. PSL zajął czwarte miejsce z 8,83% poparcia. Po przeliczeniu PO otrzymałaby 208 mandatów, PiS - 164, LiD - 52 i PSL - 35.