PSL jest nadal przeciwne podatkowi liniowemu

- Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) nie otrzymało jeszcze zaproszenia do negocjacji koalicyjnych od Platformy Obywatelskiej (PO), nie jest więc pewne, że to PSL będzie pierwszym kandydatem na koalicjanta, a nie Lewica i Demokraci (LiD), poinformował w poniedziałek jeden z liderów Ludowców Marek Sawicki. Powiedział też, że PSL jest przeciwne podatkowi liniowemu.

"Czas pokaże, czy będzie koalicja PSL-PO. [...] Nie wiemy, czy PSL będzie w koalicji, najpierw musi być inicjatywa zwycięzcy. Na razie nie wiemy, czy PO zaprosi PSL w pierwszej kolejności, czy też LiD" - powiedział Sawicki dziennikarzom w Sejmie.

Sekretarz Prezydium Rady Naczelnej Ludowców podkreślił, że "PSL jest gotowe do rozmów". Jeszcze przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi zarówno PO, jak i PSL zapowiadały możliwość utworzenia koalicji.

Cząstkowe dane Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) zebrane z 90,87% komisji wyborczych (stan na godz. 8:22), wskazują, że zwycięstwo odniosła PO, uzyskując 41,64% głosów, zaś na drugim miejscu uplasowało się Prawo i Sprawiedliwość (PiS) z 32,04% poparcia. PSL zajął czwarte miejsce z 8,83% poparcia. Po przeliczeniu PO otrzymałaby 208 mandatów, PiS - 164, LiD - 52 i PSL - 35.

Sawicki poinformował także, że PSL jest przeciwne podatkowi liniowemu. "PSL jest przeciwne podatkowi liniowemu, sprzeciwiamy się temu, aby został on wprowadzony od 2009 roku, jak uchwalono w ustawie proponowanej przez Prawo i Sprawiedliwość (PiS)" - powiedział lider Ludowców.

Wersja ustawy o PIT, przyjęta przez parlament z inicjatywy PiS, przewiduje wprowadzenie od 2009 roku dwóch stawek podatku dochodowego od osób fizycznych: 18% (z wysokim progiem) i 32% zamiast obecnych 19%, 30% i 40%. Z kolei PO zapowiada wprowadzenie od 2009 roku 15-proc. podatku PIT i CIT.

Sawicki powiedział agencji ISB w poniedziałek, że stanowisko dotyczące podatku od zysków kapitałowych nie jest ostatecznie ustalone.

Wcześniej w poniedziałek prezes GPW Ludwik Sobolewski powiedział, że spodziewa się zniesienia podatku od zysków kapitałowych - zarówno podatku Belki (od zysków z lokat i obligacji), jak i podatku giełdowego.