14 października, podczas wywiadu udzielanego dziennikowi "The Sunday Times", Watson wyraził sceptycyzm co do możliwości rozwoju Afryki, gdyż, jak stwierdził, "optymizm w tej kwestii opiera się na przekonaniu, iż przedstawiciele rasy czarnej dorównują inteligencją przedstawicielom rasy białej. Tymczasem badania pokazują, że jest inaczej".
Zdaniem Watsona nie ma powodu, by sądzić, iż różne rasy, oddzielone terytorialnie, ewoluowały w ten sam sposób. Mimo iż, jak twierdzi naukowiec, miał on nadzieję, że wszyscy ludzie są równi, "wystarczy zapytać tych, którzy mieli do czynienia z czarnymi pracownikami, a z pewnością przyznają, że jest inaczej".
Watson przeprosił za swoją kontrowersyjną wypowiedź i odwołał wizytę w Wielkiej Brytanii, podczas której miał promować swoją najnowszą książkę pt. "Avoid Boring People: Lessons from a Life in Science". Zanim jednak to się stało London's Science Museum (muzeum nauki w Londynie) odwołało planowany tam wykład Watsona, tłumacząc, że wypowiedź naukowca "przekroczyła wszelkie dopuszczalne granice".
Przepraszając, Watson powiedział, iż jest przerażony tym, jakie słowa mu się przypisuje. "Nie mogę sobie wyobrazić, jak mogłem powiedzieć coś takiego" - powiedział Watson w Royal Society (Towarzystwo Królewskie w Londynie). "Mogę natomiast z łatwością zrozumieć, dlaczego słowa te wywołały burzę".
Watson prosił o wybaczenie tych, którzy poczuli się urażeni jego wypowiedzią i na jej podstawie wysnuli wniosek, iż ludność Afryki jest genetycznie upośledzona. "Nie to miałem na myśli" - tłumaczył się noblista. "Nie ma podstaw naukowych, które potwierdzałyby taką teorię".
79-letni James Watson zdobył nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii w 1962 roku za opracowanie modelu budowy przestrzennej podwójnej helisy DNA. W latach 1958-76 był profesorem Uniwersytetu Harvarda, a od 1968, przez prawie 40 lat, pełnił funkcję dyrektora laboratorium Cold Spring Harbor w Nowym Jorku. Po publikacji wypowiedzi Watsona rada laboratorium postanowiła zawiesić naukowca w obowiązkach, tłumacząc, iż nie zgadza się z głoszonymi przez niego opiniami.
Kontrowersyjna wypowiedź wybitnego biologa dla "The Sunday Times" nie była pierwszą, która wywołała oburzenie. W 1997 roku Watson powiedział na łamach "The Sunday Telegraph", że jeżeli uda się zidentyfikować gen odpowiedzialny za homoseksualizm, to ciężarne kobiety powinny mieć możliwość przeprowadzenia aborcji, w przypadku gdy gen ten zostanie wykryty u ich płodów.
Podczas wykładów w 2000 roku Watson zasugerował, iż może istnieć związek między kolorem skóry a potencjałem seksualnym oraz między wagą człowieka a poziomem jego ambicji.
Natomiast w filmie dokumentalnym, który ukazał się w brytyjskiej telewizji w 2003 roku Watson stwierdził, iż głupota jest chorobą genetyczną i należy ją leczyć.
Wyniki wyborów na żywo, gorące komentarze i analizy polityków oraz transmisje ze sztabów wyborczych. Zapraszamy na wyborczy wieczór i wyborczą noc z portalem Gazeta.pl. Zaczynamy o godz. 19.30!