Od poniedziałku nocne loty F-16

W pierwsze nocne loty ćwiczeniowe wyruszą w najbliższy poniedziałek samoloty F-16, stacjonujące w Krzesinach.

Pierwsze cztery samoloty wystartują ok. godz. 19. Jak zapewniają dowódcy 31. Bazy Lotniczej w Krzesinach, ćwiczenia zakończą się do godz. 22. "Oczywiście pamiętamy o rozmowach, jakie prowadziliśmy ze społeczeństwem sąsiadujących z lotniskiem miejscowości. Loty nocne na samolotach F-16 będą odbywać się wyłącznie 4-5 dni w miesiącu, począwszy od miesiąca października" - czytamy na stronie internetowej bazy.

Jak wyjaśnia wojsko - ten rodzaj ćwiczeń lotniczych jest niezbędny: piloci nie mogą ograniczać się tylko do latania przy dobrej widoczności. Muszą być przygotowani do startów w każdych warunkach, i w dzień, i w nocy.

W dniach, w których zaplanowano nocne loty, nie będzie dziennych ćwiczeń - liczba lotów w ciągu doby się nie zwiększy. Na stronie internetowej władze lotniska zapewniają także, że w trakcie nocnych lotów nie będzie dodatkowych imitacji lądowań, jak to się dzieje za dnia. "Większość mieszkańców pobliskich domów nawet nie zauważy, że nasze samoloty już zakończyły loty" - przekonują.

W Krzesinach stacjonuje obecnie 27 samolotów F-16. Polska zamówiła łącznie 48 F-16. Do 2009 r. powinniśmy mieć już w Polsce wszystkie 48 sztuk, z czego 32 maszyny, czyli dwie eskadry, stacjonować mają w poznańskiej bazie. Tym samym Krzesiny staną się główną bazą F-16 w Polsce.