Miller: Spot LPR przypomina śliską glistę

- LPR wyprodukowała spot, który przypomina śliska glistę, żywiącą się na polskich żołnierzach- powiedział Leszek Miller w telewizyjnej debacie z liderem LPR Romanem Giertychem. - czy Panu nie wstyd decyzji, która kosztowała tyle istnień ludzkich- odpowiedział Giertych

Giertych i Miller oceniają debatę zobacz

Giertych : Mój klub razem ze mną w 2003 głosował przeciwko misji Iraku. Moje stanowisko było jednoznaczne, ówczesna decyzja była nielegalna i niesłuszna, niezgodna z polskim interesem narodowym. Ocena polityczna była zawsze ta sama - to był błąd. LPR zawsze głosowała przeciwko tej wojnie

Miller : Decyzja o wysłaniu wojsk polskich do Iraku była legalna, tak stwierdziła rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ. Ówczesna akcja stabilizacyjna była słuszna. Irak jest lepszy bez Husseina. Mieliśmy do czynienia z jednym z najkrwawszych reżimów. Polska wchodząc do koalicji realizowała mandat ONZ. Dzisiaj nie powinno być już tam polskich żołnierzy. Nasze cele zostały już zrealizowane

Pytanie Millera do Giertycha : LPR wyprodukowała spot, który przypomina śliską glistę, żywiącą się na polskich żołnierzach. To zaproszenie dla irackich terrorystów. Czy Panu nie wstyd?

Odpowiada Giertych: A panu nie wstyd za tą decyzję, która kosztowała tyle istnień ludzkich? Jeszcze 15 lat temu byliśmy tam traktowani jak przyjaciele, a teraz jak okupanci. Dzisiaj na nas zrzuca się odpowiedzialność za sytuację w Iraku, bo coraz więcej wojsk opuszcza Irak.

Miller: Nie jest mi wstyd, bo Polska stanęła po właściwej stronie - ofiar. Jest mi wstyd, że Pan sugeruje, że polska armia jest armią okupacyjną . Pan nie wie, co to honor, bo Pan nigdy munduru nie nosił

Pytanie Giertycha do Millera: Czy Pan też by posłał wojska do Korei Płn , Syrii, na Kubę?

Odpowiada Miller : Jeżeli ONZ tak uzna. Jeśli Pan jest tak przeciwny polskiej misji w Iraku, to co Pan robił w rządzie Kaczyńskiego, który tą misję popierał? Pan nie zrobił nic, co świadczy teraz o Pana fałszywych intencjach

Giertych: W 2003 misja nie miała zgody Rady Bezpieczeństwa ONZ. Cała reszta świata uważa tą misję za niepotrzebną. My wyizolowaliśmy się od reszty świata.

Pytanie Giertycha do Millera: Czy nie wstyd Panu za te 2, 3 zł podwyżki dla emerytów? Czy wie Pan o ile pan podniósł te emerytury?

Miller: Nie, to Pan, czyli prawicowa opcja

Giertych: Ja byłem w AWS?

Miller: Myśmy wykryli dziurę w budżecie, musieliśmy dokonać cięć. Dylemat był taki - dać emerytom 2 zł, czy w ogóle zabierać emerytury. Musieliśmy ratować budżet i nam się należą podziękowania

Giertych: A stać nas było nas na wojnę w Iraku, na sprzedaż Stoenu?

Miller: To nie my sprzedaliśmy PZU, on był sprywatyzowany w końcówce rządów Buzka, którego był pan zwolennikiem. Używając PZU Pan kłamie. Dlaczego pan kłamie?

Giertych: Moja partia powstała na sprzeciwie przeciwko rządom AWS i wobec złodziejskiej prywatyzacji kontynuowanej przez AWS. Jak dochodził SLD do władzy to było cichutko na temat prywatyzacji.

Miller: To wszystko brzmiałoby wiarygodnie gdyby nie był Pan kolegą pana Ziobry z rządu. Niech mnie Pan też nie myli z Lepperem

Giertych: To dlaczego nie ma pan takiego krawatu jak Lepper?

Miller: A Pan nie ma takiego rozumu jak on

Pytanie o rolę Polski w Unii Europejskiej.

Miller : Cieszę, się, że mimo usiłowań, które podejmował pan Giertych, Polska jest w Unii Europejskiej. Jak widzę, wielu partyjnych kolegów Pana Giertycha czerpie z tego korzyści, bo są członkami Parlamentu Europejskiego za niemałe pieniądze. Jeśli panu Kaczyńskiemu uda się przedłużyć system nicejski, to z punktu widzenia interesów Polski będzie to korzystne. Dostaliśmy wielką szansę. Dopóki LPR nie będzie w rządzie, ta szansa będzie mogła być wykorzystana.

Giertych : Pamiętam jak w poprzedniej kadencji krytykowaliśmy rząd Millera za przyspieszenie negocjacji, co spowodowało problemy rybaków, rolników, nie zostały załatwione sprawy roszczeń niemieckich. Właśnie przez przyspieszenie negocjacji przez rząd Millera. Patrzmy na Anglików i nie spieszmy się z żadnymi decyzjami. Jesteśmy przeciwni wprowadzaniu konstytucji europejskiej, która nie jest potrzebna.

Pytanie Giertycha : Czy popiera Pan ustawę, która zakłada zwrot majątków dawnym właścicielom bez względu na obywatelstwo?

Miller : Zawsze byłem za tym, żeby majątek był przekazywany zgodnie z polskim prawem.

Pytanie Millera do Giertycha : Pan uciekł przed warszawskimi wyborcami do Lublina, ale w dyskusji nad budżetem 2007. Pan głosował przeciw przekazaniu pieniędzy na obwodnice dla Lublina.

Giertych : Odrzucaliśmy hurtowo poprawki zgłaszane przez SLD - ale za to w tym roku załatwiłem podwyżki dla nauczycieli, na stroje, na dofinansowanie podręczników, wycieczek patriotycznych. Zajmowałem się edukacją i w ramach tej edukacji załatwiłem tyle, ile mogłem.

Miller : Ta poprawka przeszła mimo że Pan głosował przeciw - Lublinianie będą mieli obwodnicę. Dlaczego, będąc w rządzie, nie przekonywał Pan do wyprowadzenia wojsk z Iraku?

Giertych : Ponieważ obiecałem, że zrobimy dwupasmówkę do Lublina, załatwię to w przyszłym Sejmie. A dlaczego Pan zlikwidował fundusz alimentacyjny?

Miller : Byłoby mi wstyd, gdyby nie było niczego w zamian.

Giertych : Pana nie było w tym Sejmie, bo pana koledzy nie chcieli pana wystawić. Ale przypomnę, że w tym Sejmie załatwiliśmy 1400 zł na każde dziecko, a w przyszłym Sejmie rozszerzymy to

Pytanie Millera do Giertycha : W jednej z pana książek przeczytałem, że Polska ma w stosunku do Rosji misję cywilizacyjną i religijną. Jak ma pan zamiar to realizować?

Giertych : Trzeba poobcinać w Polsce agenturę rosyjską - jeżeli są dowody, to ich pozamykać. Trzeba zbadać kontakty Ałganowa, który był szpiegiem. Ja bardzo lubię Rosję - język rosyjski, literaturę rosyjską. Lepiej żebyśmy mieli z nimi dobre stosunki, ale pamiętając, że jest to kraj niebezpieczny, że nie wolno im sprzedawać Orlenu.

Pytanie: Jaka powinna być IV RP?

Giertych : Nazwa IV RP powstała jako wyraz sprzeciwu wobec tego, co robił wcześniej pan Leszek Miller, Aleksander Kwaśniewski i cała postkomuna wraz z Unią Wolności oraz tzw. prawica z AWS. Jednak rząd Jarosława Kaczyńskiego zamiast walczyć o prawa ludzi ubogich zajął się ściganiem samych siebie.

Miller : IV RP kopnęła pana Giertycha bardzo boleśnie. To jest utopia, niebezpieczny produkt - symbolizuje to śmierć Barbary Blidy. Mam nadzieję, że już 21 X ten pokrętny projekt odejdzie w niepamięć i będzie można chwile pomilczeć żegnając tę nieboszczkę.

Pytanie: Co panowie czytają? Kto jest autorytetem?

Giertych : Dla mnie poważnym autorytetem jest prof. Brzeziński, którego miałem okazję poznać i z nim porozmawiać, oraz Margharet Thatcher, zgadzam się z nią, że UE powinna składać się z poszczególnych odrębnych narodów, a nie być jednym tworem.

Miller : U Goethego przeczytałem zdanie: "Boże, jak wielki jest twój ogród zoologiczny". Chyba myślał wtedy o panu i pana formacji. Pana ulubionym zwierzęciem jest zapewne małpa. Pan by chciał pochodzić od małpy, ale żadna by się nie chciała do tego przyznać.

Pytanie Giertycha do Millera : Czy Pan popierał działania Pana Biedronia, które oznaczały wprowadzenia propagandy homoseksualnej do szkół? Czy popiera Pan aborcję na życzenie?

Miller : Popieram wolną wolę kobiet i Pan nie zrobi z kobiety inkubatora. Szefowa kobiet niemieckich mówiła, że nie każda kobieta może mieć męża, ale każda kobieta może urodzić dziecko. Pan nie odbierze polskim kobietom prawa o decydowaniu o sobie. Homoseksualiści to ludzie ciężko doświadczeni przez środowisko. Szanujmy każdą odmienność, póki ona nie szkodzi. Homoseksualizm nie szkodzi.

Giertych : Propaganda homoseksualna jest w szkołach groźna, a jeśli chodzi o aborcję, to Hitler wprowadził dowolność aborcji.

Pytanie Giertycha do Millera : Czy Pan jest za legalizacja związków homoseksualnych i zgodę na adopcją przez nie dzieci?

Miller : Ja jestem tolerancyjny, a Pan na słowo "tolerancja" wyjmuje pistolet

Giertych : Nie mam broni

Miller : Dla mnie, konserwatysty lewicowego...

Śmiech publiczności LPR

Miller : Jestem za prawami spadkowymi, ale normalna rodzina, gdzie jest ojciec i matka jest mi bliższa niż taki model

Giertych : Ostatnio Samoobrona nie kojarzyła się z rodziną, raczej z innymi postępowaniami. W polskiej konstytucji jest na szczęście zapisane, że rodzina to związek kobiety i mężczyzny

Miller : Niech Pan nie obraża ludzi Samoobrony, bo niedawno na kolanach Pan błagał Andrzeja Leppera, żeby nie zrywał koalicji

Giertych : Leppera ochrzcił Jarosław Kaczyński, i nie ukrywam, że współpraca z Samoobroną w niektórych miejscach była dobra. Nie wiedziałem jednak, że Andrzej Lepper chciał wziąć Pana na listę. Wtedy taka współpraca zmieniłaby się w groteskę. Pan jest symbolem tego, co było najgorsze w SLD

Buczenie publiczności Samoobrony

Giertych : Moja współpraca z Andrzejem Lepperem skończyła się wtedy, kiedy pomyślał o Panu

Miller : Groteska to Pana współpraca z Januszem Korwinem - Mikke. Pan sobie wziął sojusznika, który oby jak najszybciej zniszczył Pana partię

Giertych : Andrzej Lepper to jest szef Leszka Millera, a szefem Janusza Korwina - Mikkego jest Pan Wojciech Popiela, który jest obecnie szefem UPR. Czy osoba która przez 16 lat walczyła o wolność gospodarczą, która ma takie zasługi jak uchwała w sprawie lustracji, która odmieniła polską scenę polityczną ma prawo do życia publicznego? Moim zdaniem ma , tylko musi odsunąć swoje kontrowersyjne poglądy.