Literacki Nobel dla brytyjskiej pisarki Doris Lessing

- Jej epicka proza jest wyrazem kobiecych doświadczeń. Przedstawia je z pewnym dystansem, sceptycyzmem, ale też z ogniem i wizjonerską siłą - napisano w uzasadnieniu decyzji jury o przyznaniu Nobla w dziedzinie literatury Doris Lessing. Najprawdopodobniej Lessing jeszcze nie wie o noblowskim wyróżnieniu bo... wyszła na zakupy.

Horace Engdahl, sekretarz Szwedzkiej Akademii, powiedział agencji Associated Press, że próbował dodzwonić się do laureatki, ale nikt nie podnosił słuchawki. "Obawiam się, że właśnie jest na spacerze w parku i przechodnie atakują ją wiadomością o nagrodzie" - mówił sekretarz. Agent pisarki Jonathan Clowes zdradził, że w momencie ogłoszenia nagrody laureatka była na zakupach, z których jeszcze nie wróciła.

Najstarsza noblistka w historii

Lessing jest najstarszą laureatka literackiego Nobla w historii. Urodziła się w 1919 roku. Pierwsze lata swojego życia spędziła w Rodezji Południowej - obecnym Zimbabwe. Do Wielkiej Brytanii wyjechała w 1948 roku.

Najbardziej znane książki noblistki to "Lato przed zmierzchem", "Pamiętnik przetrwania", "Piąte dziecko". Opublikowała również pięć powieści fantastycznych pod tytułem "Canopus in Argus. Archives". Lessing jest także autorką opowiadań o problematyce moralno-psychologicznej, w których krytykuje stosunki społeczne w południowej Afryce.

Ceremonia wręczenia literackiego Nobla odbędzie się 10 grudnia w Sztokholmie. Oprócz wyróżnienia laureat otrzyma 10 milionów koron - równowartość półtora miliona dolarów.

Wyróżnienie jest przyznawane przez Szwedzką Królewską Akademię Nauk. To druga w ciągu ostatnich trzech lat nagroda dla pisarza tworzącego w języku angielskim - w 2005 roku Nobla otrzymał Harold Pinter.

Tokarczuk: Nobel dla Lessing to trafny wybór

Pisarka Olga Tokarczuk powiedziała, że tegoroczna laureatka literackiej nagrody Nobla "jest trochę zapomnianą autorką, ale ma nieprawdopodobną siłę pióra". To trafny wybór - cieszę się tym bardziej, że doceniono kobietę - powiedziała pisarka.

Faworytem bukmacherów był Philip Roth

Faworytem angielskich bukmacherów był Philip Roth. Za jednego funta postawionego na amerykańskiego pisarza można było dostać pięć. Drugi w bukmacherskich rankingach był włoski profesor, powieściopisarz i eseista Claudio Magris. W dalszej kolejności plasowali się poeci - Australijczyk Les Murray, Szwed Thomas Transtromer, żyjący w Libanie Syryjczyk Adonis, którego prawdziwe nazwisko brzmi Ali Ahmad Said, Koreańczyk Ko Un, buddyjski mnich i poeta i Francuz Yves Bonnefoy. Pełni nadziei na sukces pozostawali również regularni kandydaci - Haruki Murakami, pisarz i publicysta izraelski wymieniany jako noblista w ubiegłych latach Amos Oz oraz amerykańska pisarka Joyce Carol Oates.

Mniejsze szanse według bukmacherów mieli Milan Kundera, Thomas Pynchon i Mario Vargas Llosa. Najmniejsze - Salman Rushdie i Adam Zagajewski. Jeśli ktoś okazał się na tyle odważny, by postawić na Polaka, w przypadku jego zwycięstwa znacznie by się wzbogacił. Za jednego postawionego funta dostałby w takiej sytuacji aż 100.

Lessing nie było na tzw. sztokholmskiej giełdzie

Na tzw. sztokholmskiej giełdzie, krążyło siedem nazwisk jako najpewniejszych kandydatów do tegorocznego lauru: Ko Un, brytyjski pisarz Ian McEwan, Joyce Carol Oates, Amos Oz, Claudio Magris, pisarka i nowelistka z Kanady Margareta Atwood, oraz Adonis, który w ubiegłym roku był - według szwedzkich mediów - prawie pewnym laureatem literackiego Nobla. Szwedzka Akademia zdecydowała jednak inaczej i jej decyzje są wciąż niemal niemożliwe do przewidzenia.