Więźniowie jednak nie będą płacić za pobyt za kratkami

Ministerstwo Sprawiedliwości wycofało się z pomysłu współpłacenia przez więźniów za pobyt za kratkami. O przygotowywanej, kontrowersyjnej nowelizacji Kodeksu Karnego Wykonawczego pisaliśmy 15 sierpnia br. Dlaczego ministerstwo wycofało się z pomysłu? Wiceminister Andrzej Kryże odpowiada krótko - taka była decyzja ministra.

Ziobro chce, by więźniowie dostawali 14 złotych za miesiąc pracy - czytaj

Ministerstwo Sprawiedliwości uzasadniało swój pomysł obciążenia więźniów częścią kosztów pobytu w odosobnieniu między innymi spodziewanymi oszczędnościami. Pomysł od razu budził wątpliwości prawników. Według wielu z nich takie rozwiązanie mogło być niezgodne z konstytucją, było nieracjonalne i bezsensowne. Gdyby proponowane przepisy weszły w życie, przeciętny, pracujący osadzony dostawałby do ręki za miesiąc pracy 14 złotych. Gdyby nie pracował, wychodziłby z więzienia z długami.

Z tego, że ministerstwo wycofało się z takiego projektu wypada się tylko cieszyć. Pewien niepokój budzi tylko zastrzeżenie wiceministra Kryże. Gdy przyznawał, że z pomysłu współpłacenia zrezygnowano, dodał - na razie.