Odliczanie rozpoczęte! NBA przygotowuje się do sezonu

Kobe Bryant pogodził się z LA Lakers, Amare Stoudamire przejdzie zabieg, Shawn Marion chce odejść z Phoenix Suns, Shaquille O'Neal trenował w ringu, a cztery zespoły NBA rozegrają sparingi w Europie. 1 października rozpoczęły się przygotowania do sezonu NBA, który rusza 31 października.

W przygotowaniach bierze udział dwóch Polaków - w Orlando Magic jest Marcin Gortat (23 lata, 213 cm wzrostu), który ma gwarantowaną umowę na sezon obecny z opcją klubu na jej roczne przedłużenie, a także Łukasz Obrzut (25 lat, 215 cm), który trenuje z Indiana Pacers.

Co słychać w innych zespołach? Los Angeles Lakers na pierwszy trening (głównie zabawy z piłką, zdjęcia i wywiady dla mediów) wyszli bez Kobe Bryanta. Gwiazdor zespołu w lecie oznajmił, że nie chce już grać w Lakers i woli odejść nawet na Pluton. Potem jednak złagodził ton. Konsternacja dziennikarzy trwała w sumie cztery minuty - Kobe wbiegł na parkiet spóźniony, bo miał umówioną wizytę z lekarzem.

- Jestem gotowy do gry. Jestem w formie, chłopaki wyglądają dobrze. Moim zadaniem jest wyjść na parkiet i pomóc zespołowi w wygrywaniu - mówił Bryant. Jak komentował wypowiedzi sprzed kilku miesięcy? - Byłem sfrustrowany, więc wybuchnąłem. Teraz chodzi mi tylko o to, żeby wprowadzić ten zespół na wyższy poziom. Bardzo ważne, żeby wszyscy zrozumieli: chcę odzyskać tytuł dla Los Angeles - mówił Bryant.

Lakers nie dokonali jednak żadnych wzmocnień, choć twardo zabiegał o to ich gwiazdor. - Wiem, że próbowali. Niepowodzenie nie było spowodowane zaniechaniem. A to bardzo ważne - stwierdził Bryant.

Phoenix Suns ogłosili, że ich podkoszowy Amare Stoudamire przejdzie niewielki zabieg kolana i nie będzie trenował przez około dwa-trzy tygodnie. Chęć odejścia z klubu podtrzymał skrzydłowy Shawn Marion, który jednak pojawił się na pierwszym treningu i pojechał z zespołem na sześciodniowy obóz przygotowawczy.

Andrei Kirilenko z Utah Jazz wycofał się z wypowiedzi dla rosyjskiej prasy, której kilka tygodni temu mówił, że chce odejść z Jazz, a jeśli będzie trzeba, opuścić nawet NBA. W poniedziałek spotkał się z trenerem zespołu Jerry Sloanem, a potem w rozmowie z dziennikarzami zaprzeczał wcześniejszym wypowiedziom. - To media wyolbrzymiły sytuację. Nigdy nie byłem w konflikcie z trenerem, to wy go wymysliliście - stwierdził Rosjanin i dodał, że "nieporozumienia nie oznaczają konfliktu". Sloan powiedział, że nie będzie robił problemu z tego, co mówił po mistrzostwach Europy Kirilenko.

Środkowy Miami Heat Shaquille O'Neal ogłosił, że w wakacje sporo czasu spędzał w ringu. Jak konkretnie walczył? - To było UFC (Ultimate Fighting Championship) - tłumaczył Shaq. UFC korzysta z formuły MMA, czyli dopuszcza praktycznie wszystkie techniki dozwolone w innych sportach walki. - Także dużo pływałem, polowałem, uczyłem się i czytałem - opowiadał w swoim stylu Shaq. Trener Miami Pat Riley stwierdził, że O'Neal jest w naprawdę dobrej kondycji.

Gwiazda Washington Wizards Gilbert Arenas wyleczył kontuzjowane kolano i nie może się doczekać gier przedsezonowych. - Robiłem co mogłem, żeby już na początku sezonu być w formie - mówił 25-letni rzucający. - Biegałem pod górkę, z górki, skakałem. Ale kontuzja kolana to poważna sprawa. Rozumiem teraz, dlaczego niektórzy zawodnicy nie wracają po niej do dawnej dyspozycji - dodał Arenas.

- Wiemy, że wygrać Konferencję Wschodnią będzie trudno, bo jest kilka silnych drużyn: Chicago, Boston, Orlando, Toronto i Miami. Ale nie możemy się przejmować tym, co one robią. Martwimy się tylko o siebie, a na rywali będziemy gotowi - zapowiedział Arenas.

41-letni Dikembe Mutombo z Houston Rockets podpisał roczny kontrakt. Będzie to 17. sezon w NBA środkowego z Kongo. - Będę czerpał przyjemność z każdej minuty i sekundy mojego ostatniego sezonu w tej lidze - zapowiedział Mutombo.

Boston Celtics, Memphis Grizzlies, Minnesota Timberwolves i Toronto Raptors zagrają w Europie w ramach NBA Live Tour 2007. Na razie zespoły trenują odpowiednio w Rzymie, Maladze, Stambule i Treviso. W dniach 6-11 października rozegrają kilka spotkań między sobą i drużynami z Europy.