Clint Eastwood nakręci film o rugby i Nelsonie Mandeli

Według dziennika ?Daily Variety? Clint Eastwood będzie reżyserem holywoodzkiego filmu o jednym z najsłynniejszych epizodów w historii rugby. Chodzi o Puchar Świata w 1995 r. - pierwszą wielką sportową imprezę rozegraną w Republice Południowej Afryki po zakończeniu ery apartheidu, gdy zwycięski zespół gospodarzy odebrał trofeum z rąk pierwszego czarnego prezydenta kraju.

W rolę Nelsona Madeli ma się wcielić Morgan Freeman. Kapitana zespołu Springboks (tak nazywają popularnie się rugbiści reprezentacji RPA) Francoisa Piennara zagra Matt Damon.

Pierwowzorem scenariusza filmu jest książka brytyjskiego dziennikarza Johna Carlina: "The Human Factor: Nelson Madnela and the Game That Changed the World" (Czynnik ludzki: Nelson Mandela i mecz, który zmienił świat).

Zwycięstwo drużyny RPA, w której zagrał czarnoskóry Chester Williams, był symoblem zjednoczenia podzielonego dotąd narodu. Na mecz finałowym Nelson Mandela przyszedł w koszulce Spirngboks z charakterystyczną antylopą na piersi, a po meczu wręczył trofeum białemu Piennarowi. To był historyczny moment w dziejach RPA. "Ostateczny upadek apartheidu" - pisał wówczas magazyn "Rugby World".

Więcej o historii kwestii rasowych rugby w RPA.