PSL domaga się większych nakładów na służbę zdrowia

Polskie Stronnictwo Ludowe przedstawiło postulaty dotyczące reformy służby zdrowia. Ludowcy domagają się między innymi zwiększenia nakładów na ten cel z 4,25 do 6 procent PKB.

Poseł Stronnictwa Aleksander Sopliński występując na konferencji prasowej zauważył, że projekt koszyka gwarantowanych usług medycznych, który przedstawił Zbigniew Religa, jest niekompletny. Wskazał na brak określenia poziomu standardu usług i kosztów ich wykonania. Według posła PSL, najpierw powinno się określić, czego oczekujemy od służb medycznych, a następnie oszacować koszty rozwiązań, które państwo postanowi finansować. Poseł Sopliński nie wykluczył potrzeby wprowadzenia dodatkowych składek ubezpieczeniowych.

Ludowcy podkreślili, że ich postulaty zmian w systemie finansowania służby zdrowia mają sprawić, że system będzie bardziej oszczędny i przystosowany do potrzeb obywateli. PSL chce wzmocnienia nadzoru nad systemem zdrowotnym.

Prezes partii Waldemar Pawlak przypomniał, że jego partia sprzeciwia się podziałowi Funduszu Ochrony Zdrowia. Podkreślił też, że za sieć szpitali powinny odpowiadać samorządy wojewódzkie, a nie Ministerstwo Zdrowia.