Rosja twierdzi, że Grzbiet Łomonosowa jest częścią jej szelfu kontynentalnego

Analiza raportu rosyjskiej ekspedycji Arktyka-2007 potwierdza, że Grzbiet Łomonosowa jest częścią szelfu kontynentalnego Rosji - poinformowało w czwartek rosyjskie ministerstwo zasobów naturalnych.

"20 września otrzymano wstępne dane z analizy modelu skorupy ziemskiej z profilu Arktyka-2007, które pozwalają potwierdzić fakt, że struktura Grzbietu Łomonosowa jest tożsama ze strukturą skorupy kontynentalnej, co oznacza, że jest on częścią przylegającego szelfu kontynentalnego Federacji Rosyjskiej" - napisało ministerstwo.

Grzbiet Łomonosowa to grzbiet podmorski w dnie Oceanu Arktycznego przebiegający pod biegunem północnym. Roszcząc sobie prawo do grzbietu, Rosja uważa też, że ma prawo do bogactw naturalnych znajdujących się w rejonie bieguna północnego.

Wstępne dane uzyskano w czwartek, a pełny zestaw materiałów określający granice szelfu kontynentalnego Rosji będzie dostępny w grudniu br.

W sierpniu Rosja zorganizowała ekspedycję Arktyka-2007, w której udział wzięło ponad 100 naukowców. W trakcie ekspedycji opuszczono batyskafy i zatknięto rosyjską flagę na głębokości ok. 4 km na dnie morskim w okolicach bieguna północnego.