Dzień Konstytucji? Co to takiego?

Połowa amerykańskich nastolatków nie wie, że Stany Zjednoczone obchodzą Dzień Konstytucji! - podaje yahoo.com

Yahoo.com powołuje się na wyniki badań przeprowadzone na zlecenie John S. and James L. Knight Foundation, które ujawniono w poniedziałek. Według nich, 51 proc. studentów szkół średnich nie słyszały o święcie państwowym jakim jest Dzień Konstytucji, mimo, że zgodnie z prawem, muszą uczyć się o samym dokumencie. Święto jest ruchome i obchodzone jest zazwyczaj w okolicach 17 września. Tego dnia w 1787 roku podpisano amerykańską konstytucję. Prawo nakazuje, by każda szkoła średnia i każdy college otrzymujący pieniądze z budżetu federalnego zrobiły specjalne zajęcia poświęcone konstytucji w okolicach 17 września. Badania pokazały, że tylko jeden na 10 uczniów pamięta, kiedy jego szkoła obchodziła święto w poprzednim roku.

Eric Newton, wiceszef prowadzonego przez fundację programu dotyczącego dziennikarstwa, przejmuje się, że całemu pokoleniu może brakować odpowiedniego zrozumienia dokumentu, który leży u podstaw amerykańskiej demokracji. - Obawiamy się, że przygotowywanie do rozwiązywania testów i nacisk kładziony na naukę matematyki, biologii i fizyki szkodzi wychowaniu obywatelskiemu - powiedział Newton. Ostatnie krajowe testy pokazują, że więcej uczniów zadowala się podstawową wiedzą z historii i wychowania obywatelskiego.

Wyniki badania dają jednak powody do optymizmu. Na przykład 68 procent uczniów wykazało zainteresowanie Pierwszą Poprawką - mówiącą m.in. o wolności słowa. To o 10 proc. więcej niż w 2004 roku.

Dzień Konstytucji został ustanowiony przez Kongres w 2004. Pomysłodawcą był senator z Wirginii, Robert Bryd, znany z tego, że nosi małą kopię dokumentu w portfelu.

Szkoły same decydują, co zorganizują w rocznicę podpisania konstytucji. Na przykład, Uniwesytet w Bostonie będzie rozdawał okazyjne zakładki do książek zorganizuje wykład Anthoy'ego Romero, szefa Amerykańskiej Unii Wolności Obywatelskich. Z kolei Wittenberg University w Springfield w Ohio, będzie rozdawał kopie dokumentu i serwował posiłki w kolorach flagi narodowej.