Niemcy: Kościół protestuje przeciw ceremonii MTV

Kościół katolicki w Bawarii protestuje przeciwko ceremonii rozdania europejskich nagród MTV - informuje "Sueddeutsche Zeitung". Gala zaplanowana jest na 1 listopada w Monachium. Zdaniem tamtejszej kurii, taka impreza nie powinna odbywać się w Dzień Wszystkich Świętych.

Rzecznik kurii, Winfried Roehmel, powiedział dziennikowi, że nie licuje ona z powagą święta. Wyraził też oburzenie, że władze Monachium wyraziły zgodę na organizację imprezy w dzień, który - jak podkreślił - powinien zostać przeznaczony na refleksję i skupienie, a nie na organizowanie wielkiej prywatki. 1 listopada jest w Bawarii dniem wolnym od pracy.

Zarząd miasta tłumaczy swoją decyzję wyjątkowością imprezy, która będzie transmitowana do 169 krajów świata. Burmistrz miasta, Christian Ude, argumentował, że nagrody MTV to globalne wydarzenie, które jest ważne dla prestiżu Monachium. Dodał, że nie było możliwości zmiany terminu.

Bawarski kościół poprzestanie jedynie na proteście. Jak przyznał w rozmowie z "Süddeutsche Zeitung" rzecznik Roehmel, ewentualne dochodzenie zakazu przeprowadzenia imprezy przed sądem nie ma szansy powodzenia.

Rozdanie europejskich nagród MTV odbędzie się w Niemczech po raz trzeci. Poprzednio gospodarzami ceremonii były Berlin i Frankfurt nad Menem. Tegoroczną galę poprowadzi kontrowersyjny raper Snoop "Doggy" Dogg, a jej gwiazdami będą między innymi brytyjski wokalista Mika i amerykańska grupa rockowa Foo Fighters.