Pirat komputerowy skazany na używanie Windows

Skazany za wirtualne przestępstwa Scott McCausland może korzystać tylko z systemu Windows. Powód? Sąd może monitorować sposób korzystania z komputera przez skazanego tylko za pośrednictwem flagowego produktu firmy Microsoft.

Scott McCausland nie może korzystać już ze swojego ulubionego systemu Ubuntu Linux, gdyż wymiar sprawiedliwości nie jest w stanie monitorować jego komputerowych ruchów - poinformował Piotr Waglowski w swoim serwisie Vagla.pl powołując się na brytyjski portal Vnunet.com. McCausland został skazany za piractwo komputerowe, bo nielegalnie ściągnął z internetu oraz umożliwił innym internautom pobranie III części Gwiezdnych Wojen - Zemsty Sithów. Wydarzenie miało miejsce w 2005 roku, tuż przed premierą filmu. McCausland został skazany na pięć miesięcy więzienia, po czym sąd nakazał komputerowy nadzór.

Fan Gwiezdnych Wojen wynajął prawnika, wraz z którym zwrócił się do sądu w celu wyjaśnienia sytuacji, gdyż nie zamierza wydawać pieniędzy na nowy system operacyjny. Sprawa McCauslanda sprowokowała amerykańską opinię publiczną do dyskusji na temat tzw. "neutralności technologicznej". Kontrowersje budzi zmuszanie obywateli do korzystania z komercyjnego oprogramowania, szczególnie Microsoftu, co nie podoba się konkurencji oraz zwolennikom GNU/Linux.