Cieszynianin oskarżony o zniewagę prezydenta

Młodemu pasjonatowi internetu grożą trzy lata więzienia. Mężczyzna jest oskarżony o publiczne znieważenie prezydenta Kaczyńskiego.

23-letni Marek W. z Cieszyna napisał amatorski program do tzw. pozycjonowania stron w internecie. Po wpisaniu w internetowej wyszukiwarce określonego hasła pozycjonowana strona wyskakuje na pierwszych miejscach.

Mężczyzna, testując napisany przez siebie program, zajął się oficjalną stroną internetową prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Gdy internauci wpisywali w wyszukiwarkę słowo "kutas", wyskakiwała im na ekranach komputerów oficjalna strona prezydenta Polski. W dodatku na pierwszym miejscu. Internauci bawili się tak przez kilka miesięcy - aż do marca tego roku. Wtedy to 23-latek został namierzony przez śledczych z katowickiej Komendy Wojewódzkiej Policji.

Odnalezienie go nie było trudne - mężczyzna używał swojego domowego komputera, który policjanci bez trudu odnaleźli po numerze IP. Informatyk amator przyznał się, że to on jest autorem programu. - Chciałem tylko sprawdzić swoje umiejętności i to, czy program działa - tak tłumaczył podczas przesłuchań powód, dla którego zajął się stroną prezydenta.

Przeciwko mężczyźnie został sporządzony akt oskarżenia, który trafił już do Sądu Rejonowego w Cieszynie. - Marek W. został oskarżony o publiczne znieważenie głowy państwa - mówi Sławomir Świderek, rzecznik prasowy bielskiej prokuratury okręgowej. - Słowo, którego użył, w powszechnym mniemaniu nie od dziś uchodzi za obelżywe, nie trzeba zasięgać opinii językoznawców, żeby to stwierdzić - dodaje.

Mężczyźnie grozi kara do trzech lat więzienia. Marek W. ma średnie wykształcenie, nie pracuje, utrzymuje go matka. Nie był wcześniej karany. Będzie odpowiadał przed sądem z wolnej stopy.