Indie największym rynkiem złota na świecie

Indie są największym rynkiem złota na świecie - tak wynika z danych opublikowanych przez Światową Radę Złota. W drugim kwartale 2007 roku sprzedano w Indiach blisko 317 ton tego kruszcu.

Popyt na złoto w Indiach było i jest elementem tradycji. Od tysiącleci kobieca biżuteria wykonana ze złota była częścią wiana każdej indyjskiej kobiety, więc indyjscy złotnicy przez wieki dostarczali wyrafinowanych wzorów biżuterii. W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywa biżuteria inspirowana wzorami włoskimi. Złoto wykorzystywano w Indiach również do zdobienia hinduistycznych i buddyjskich świątyń, a także otoczonych kultem posagów. Ostatnio popyt na drogocenny kruszec zwiększył się o potrzeby rozwijającego się przemysłu i nie ogranicza się wyłącznie do biżuterii oraz potrzeb kultowych.

Największe zapotrzebowanie na złoto odnotowano w ostatnich latach na południu Indii. Jest to jeden z najbogatszych i najlepiej rozwiniętych regionów kraju. Zamożność jego mieszkańców wzrasta w ostatnim okresie systematycznie między innymi dzięki emigracji zarobkowej, głównie do krajów Zatoki Perskiej. Na południu Indii znajdują się także, największe kopalnie złota. Wiele z ich wykorzystuje w dalszym ciągu tradycyjne technologie wydobycia.