Barwniki i konserwanty szkodzą psychice dzieci

Popularne barwniki i konserwanty stosowane w napojach, słodyczach i przetwarzanej żywności są przyczyną nadaktywności, braku koncentracji i złego zachowania dzieci. Ostrzega o tym brytyjska rządowa Agencja Standardów Żywieniowych.

Przeprowadzone na zlecenie agencji badania zespołu naukowców uniwersytetu w Southampton ujawniły szkodliwy wpływ spożywania barwników i konserwantów na stan psychiczny. Dzieci zrobiły się hałaśliwe i straciły zdolność koncentracji.

Publikacja wyników eksperymentów na trzy i ośmiolatkach wywołała burzę. Federacja producentów napojów i żywności zarzuciła agencji, że badania są mało wiarygodne.

Stowarzyszenie konsumenckie "Sustain" wezwało Agencję Standardów Żywieniowych do natychmiastowego wyznaczenia producentom terminu usunięcia szkodliwych barwników i konserwantów z napojów, słodyczy i przetworów.

Pozarządowa organizacja nadzorująca standardy żywieniowe Food Commission wezwała producentów do dobrowolnego, ale szybkiego usunięcia ze sprzedawanych środków spożywczych zbędnych barwników i konserwantów.