Przełom w genetyce? Naukowcy odkryli pierwszy gen wzrostu

Przełom w genetyce? Naukowcy odkryli pierwszy z wielu genów odpowiadających za wzrost człowieka. Gen nazywa się HMGA2 i ma dwie wersje - wysoką i niską. Im więcej kopii wysokiego genu posiadamy, tym jesteśmy wyżsi. Jedna kopia dodaje nam pół centymetra, dwie kopie cały centymetr.

Naukowcy od dawna wiedzieli, że wzrost warunkowany jest naszym DNA, nie było jednak wiadomo, które geny przyczyniają się do wysokości ciała. W tygodniku "Nature" międzynarodowi autorzy publikacji piszą, że genów wzrostu jest prawdopodobnie dużo więcej, bo sam HMGA2 nie wyjaśnia, dlaczego niektórzy mają prawie dwa metry, a inni niewiele ponad półtora.

Naukowcy mają też nadzieję, że odkrycie pomoże w walce z chorobami - wzrost jest bowiem powiązany z wieloma genetycznymi przypadłościami. Niscy ludzie częściej chorują na serce, wysocy na raka płuc czy prostaty. Statystyki wskazują, że jedna czwarta białych Europejczyków ma "wysoką" wersję genu, jedna czwarta - "niską". Badanie przeprowadzono na 35 tysiącach osób.

Autorami pracy w "Nature" są naukowcy z Uniwersytetu Harvarda, Szpitala Dziecięcego w Bostonie, Uniwersytetu Oksfordzkiego i Akademii Medycznej Peninsula w brytyjskim mieście Exeter.