800 m kobiet: radość w Kenii, dramat w Mozambiku

Janeth Jepkosgei została pierwszą Kenijką, która zdobyła tytuł mistrza świata w biegu na średni dystans. Największa afrykańska gwiazda na tym dystansie - Maria Mutola - nie ukończyła zadodów z powodu kontuzji.

34-letnia biegaczka z Mozambiku na któtko przed zakończeniem biegu zeszła z bieżni z kontuzją kolana. Mutola tym samym nie wywalczyła złota na swoim koronnym dystansie.

Nową mistrzynią została Jepkosgei, która dystans 800 m pokonała w 1:56.04 bijący tym samym swój rekord życiowy i osiągający najlepszy wynik na świecie w tym roku.

Marokanka Hasna Benhassi, srebrna medalistka z Aten, z czasem 1:56.99 była druga. Brązowy medal wywalczyła Hiszpanka Mayte Martinez (1:57.62)

- Postanowiłam biec jak najszybciej i nie oglądać się na nikogo. I to właśnie zrobiłam - powiedziała nowa mistrzyni świata - To pierwszy złoty medal dla Kenii na tym dystansie i pierwszy złoty dla mnie. Udało mi się pobićmój rekord życiowy. Jestem szczęśliwa - dodaje Jepkosgei.

Mutola, po 16 latach startów, trzech tytułacvh mistrza świata i olimpijskiego złota postanowiła, że będą to jej ostatnie mistrzostwa świata.

Klasyfikacja koncowa w biegu na 800 m kobiet: