Tsichan najlepszy w rzucie młotem. Ziółkowski siódmy

Białorusin Iwan Tsichan zdobył złoty medal lekkoatletycznych mistrzostw świata w Osace w rzucie młotem. Obrońca tytuł wywalczył zwycięstwo w ostatniej kolejce, rzucając młot na odległość 83,63 m.

Niewiele brakowało, by Tichona zabrakło w wąskim finale, bowiem miał nieudaną pierwszą i drugą próbę. W trzeciej osiągnął 79,35. Jest drugim, po ekwadorskim chodziarzu Jeffersonie Perezie, zawodnikiem, który po raz trzeci z rzędu został mistrzem świata.

Szymon Ziółkowski, mistrz olimpijski z Sydney (2000), brązowy medalista ostatnich mistrzostw świata i złoty z Edmonton (2001), tylko raz rzucił młotem w poniedziałek na odległość ponad 80 m - w drugiej próbie na 80,09.

Primoz Kozmus, który od 2003 roku zmagał się z kontuzjami, wywalczył pierwszy srebrny medal dla Słowenii w historii mistrzostw świata. W Osace uzyskał rezultat 82,29 - o jeden centymetr gorszy od rekordu życiowego, ustanowionego 10 czerwca w Bydgoszczy, gdy zwyciężył w Europejskim Festiwalu Lekkoatletycznym Dolcan Cup 2007.

Japońscy kibice wypełnili w poniedziałek stadion Nagai głównie dla rodaka - Koji Murofushiego, z nadzieją, że zdobędzie medal. Reprezentant gospodarzy nie zdołał jednak osiągnąć w porę szczytowej formy i mimo swego najlepszego w tym roku wyniku - 80,46 uplasował się na szóstej pozycji.