Nowy Opel Astra sedan z Gliwic

Fabryka Opla w Gliwicach zaczęła produkcję nowego auta Astra III sedan. Wytwarzany we współpracy z brazylijskimi zakładami General Motors samochód ruszy z Polski na podbój Turcji i Rosji.

Zakłady w Gliwicach to jedyna w Europie fabryka Opla, firmy z grupy GM, w której produkuje się najnowszą odmianę modelu Astra w wersji sedan. Przy produkcji tego samochodu polska fabryka współpracuje z zakładami GM w Brazylii - zakłady w Gliwicach i w Brazylii specjalizują się w produkcji pewnych części nadwozi tych aut i wymieniają je. W środę z taśm montażowych zakładu w Gliwicach zjechały pierwsze Astra III sedan przeznaczone dla odbiorców w Rosji.

Zakłady w Gliwicach będą produkować rocznie do 40 tys. nowych aut, w większości na eksport, prawdopodobnie głównie do Turcji i Rosji. Do napędu auta przewidziano dwa silniki benzynowe i dwa wysokoprężne o mocach od 90 do 140 KM. Astra III Sedan to już trzecie auto produkowane w Gliwicach. Zakład ten jest drugą w Europie po niemieckim Bochum fabryką Opla, w której powstają minivany Zafira. W Gliwicach pod nazwą Classic produkuje się też starszej generacji wersję Opla Astra. Polska fabryka należy do najlepszych w grupie GM - przez pięć lat z rządu dostawała specjalną nagrodę prezesa GM.